Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OKB jep sinjalin pėr vazhdimin e privatizimit


Prishtinė, 15 qershor 2004 - Gjatė bisedimeve nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė New York lidhur me privatizimin nė Kosovė, Agjencia Kosovare e Mirėbesimit ka marrė sugjerimin qė tė vazhdojė kėtė proces, duke hapur raundin e tretė, me disa ndryshime minimale, tha tė hėnėn shefi i Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Nikolaus Lambsdorff. Rezultatet e bisedimeve nė New York pėr ēėshtjen e privatizimit nė Kosovė, do tė jenė nė agjendėn e takimit tė anėtarėve tė Bordit tė AKM-sė, qė do tė zhvillohet nė selinė e shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut njofton KosovaLive.

Shefi i Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Nikolaus Lambsdorff, qė kryeson edhe Bordin e AKM-sė i ka ftuar anėtarėt e tjerė tė Bordit pėr t’i njoftuar lidhur me qėndrimin e Kėshillit tė Sigurimit pėr procesin e privatizimit nė Kosovė. Lambsdorffi u kthye tė hėnėn nga vizita nė New York dhe pritet tė dalė me propozime konkrete lidhur me mėnyrėn e vazhdimit tė procesit tė privatizimit, i bllokuar nga vetė ai, nėntė muaj mė parė.

Qeveria e Kosovės ėshtė nė pritje tė rezultateve tė kėtij takimi pėr tė vendosur rreth pjesėmarrjes apo tėrheqjes pėrfundimtare nga Bordi i Agjencisė Kosovare e Mirėbesimit. Fokusi i bisedimeve nė New York, ishte baza ligjore pėr privatizimin. Nė kėto bisedime, pėrveē delegacionit tė UNMIK-ut ishte edhe njė pėrfaqėsuesi i Komisionit Evropian.

Privatizimi, sipas ekspertėve kosovarė, konsiderohet “arteria” kryesore pėr zhvillimin ekonomik tė vendit.

ECIKS / KosovaLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail