Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Sė shpejti hapen zyra tė reja nė Qeverinė e Kosovės


Prishtinė, 15 janar 2004 – Zyrtarė tė Qeverisė sė Kosovės, njoftuan sot, se sė shpejti do tė hapen disa zyra kėshilldhėnėse nė kuadėr tė kryeministrisė, tė cilat do tė kenė ēasje edhe nė kompetencat e rezervuara pėr kryeadministratorin e Kosovės. Shpresohet se ndonjėra nga kėto zyra do tė shndėrrohet nė ministri dhe mė pas drejtuesit e tyre do tė caktohen me njė marrėveshje tė koalicionit qeveritar.

Gjatė tre muajve tė kėtij fillimviti, do tė hapen disa zyra kėshilldhėnėse nė kuadėr tė kryeministrisė me gjasė qė ndonjėra nga to, tė shndėrrohet edhe nė ministri. Kėshtu njoftoi sot, zėdhėnėsja e kryeministrit tė Kosovės, Mimoza Kusari, pas mbledhjes sė Qeverisė nė tė cilėn ėshtė diskutuar ky proces, kėrkesė kjo e vazhdueshme e udhėheqėsve kosovar.

"Zyrat e reja qė do tė hapen janė ajo pėr energjetikė, zyra kėshilldhėnėse pėr siguri publike dhe koordinim mė tė mirė tė informatave, zyra pėr integrim evropian, intergrim dhe dialog rajonal, zyra pėr hulumtim - politika strategjike, zyra pėr ēėshtje juridike dhe koordinimin e donacioneve", bėri tė ditur Kusari. Zyrat e sipėrpėrmendura tash pėr tash, nuk do tė kenė rol vendimmarrės, mirėpo, sipas zėdhėnėses Kusari, shpresohet qė ndonjėra nga to tė shndėrrohet nė ministri.

"Nė qoftė se gjatė kėsaj qeverisje, ndonjėra prej kėtyre zyrave shndėrrohet nė ministri, kjo do tė bėhet nė konsultime dhe me konsensus tė plotė tė partive politike pjesėmarrėse tė koalicionit qeveritar", tha Kusari.

Hapja e zyrave kėshilldhėnėse nė kuadėr tė kryeministrisė, ndėrkaq, ėshtė kėrkesė e vitit tė shkuar e Qeverisė, nė mėnyrė qė kjo e fundit tė ketė ēasje edhe nė kompetencat e rezervuara pėr kryeadministratorin e Kosovės. Pėrmbushja e standardeve tė kėrkuara nga komuniteti ndėrkombėtar nuk mund tė plotėsohet nė tėrėsi nėse institucionet e kėtushme nuk marrin pėrgjegjėsi edhe nė kompetencat e rezervuara thonė udhėheqėsit kosovar.

Administrata nderkombėtare ndėrkaq, akoma nuk ėshtė pėrgjigjur pėr kėtė ēėshtje, por zyrtarė tė UNMIK-ut thonė se kėrkesėn e Qeverisė pėr hapjen e zyrave kėshilldhėnėse janė duke e shqyrtuar me seriozitet.

ECIKS / DWelle
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail