Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

'Frutti', ndėrmarrja mė e sukseshme pėr 2004


Prishtinė, 23 dhjetor 2004 - Njė ndėr problemet kryesore me tė cilat po ballafaqohet Kosova sot ėshtė pėrshpejtimi i zhvillimit ekonomik, zbutja e papunėsisė dhe ulja e varfėrisė nė vend. Kėshtu deklaroi sot Ministri i Industrisė dhe Tregtisė, Bujar Dugolli nė promovimin e ndėrmarrjes mė tė suksesshme tė vitit tė mbajtur sot nė Prishtinė.

Ndėrmarrja mė e suksesshme e vitit u shpall ndėrmarrja “Fruti”nga Reēani i Prizrenit, ndėrkaq nė vendin e dytė u klasifikuan tri ndėrmarrje: “Dukagjini” nga Peja, “Eximori” nga Gjilani dhe “Renova” nga Ferizaj.

Pėrfaqėsuesi i Frutti-t, Liman Tanusha shpėrblimin e sotėm e vlerėsoi si motivues pėr tė ardhmen. Duke pasur parasysh rėndėsinė e nevojės pėr vendosjen e njė sistemi modern pėr mbėshtetjen e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme si njė problem specifik nė njė fushė tė caktuar tė ekonomisė ėshtė e nevojshme ndėrtimi i infrastrukturės ligjore qe do tė stimulonte zhvillimin e sektorit privat dhe zhvillimin e ekonomisė sė Kosovės nė tėrėsi, thanė nė fund zyrtarė tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail