Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Diskutohet plani strategjik pėr zhvillimin e Prishtinės


Prishtinė, 5 maj 2004 -Krijimi i njė baze ekonomike tė shumėllojshme nė qytet, me krijimin e vendeve tė reja pėr punėsim, ėshtė njėri ndėr planet pėr zhvillimin ekonomik tė Prishtinės, u tha ndėr tė tjera nė diskutimin e sotėm me qytetarė, dhe u shtua se, pėrmirėsimi kualitativ nė ndėrtimin e zonave nė qytet, lobimi me qeverinė kosovare si edhe financimet nė pėrmirėsimin e zonave industriale, menaxhimin e burimeve dhe zhvillimin e strategjisė pėr pėrdorimin e tokės, janė disa nga pikat tė cilat hyjnė nė planin pėr zhvillimin ekonomik tė Prishtinės. Paul Lose, arkitetk nga Gjermania njėherit edhe udhėheqės i kėtij projekti, u pėrqėndrua nė planin e zhvillimit tė rajoneve tė banimit dhe atyre komerciale. Se ku ėshtė i pėrqėndruar plani, nė zhvillimin e Prishtinės, apo tė tėrė Kosovės, Lulzim Nixha - drejtor i Drejtoratit pėr Planifikim dhe Urbanizėm thotė se “me siguri se kemi shkuar me vetėdije qė tė jetė njė koncentrim i konsiderueshėm nė Prishtinė, duke u bazuar se Kosova ka shumė pak tokė, dhe, me siguri qė ajo ėshtė edhe motoja qė ne e kemi propozuar qė tė jenė hapėsirat e atilla qė do tė kishin qenė atraktive pėr shumicėn e qytetarėve Brenda Kosovės, se natyrisht ata e kanė njė perspektive nė qytetin e afėrt, d.m.th nė kryeqytet”.

ECIKS/Rtklive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail