Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Aeroporti: procesi i koncesionit, i pashmangshėm


Prishtinė, 12 mars 2007 - Ekspertė nga Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID), kanė nisur ta hartojnė programin propozues pėr dhėnien me koncesion tė Aeroportit Prishtinės.

Njėri nga ekspertėt e USAID-it, ka deklaruar pėr televizionin “RTV21”, se nė rend tė parė janė nė kėrkim tė partneritetit ndėrmjet kompanive private.

“Ky proces nė fakt nuk ėshtė shitje e Aeroportit tė Prishtinės dhe as privatizim i tij, por ėshtė njė mbledhje e dy llojeve tė shkathtėsive menaxhuese. E para ėshtė qeverisja e mirė duke e ndihmuar tėrė kėtė proces qė tė jetė mė afėr standardeve evropiane. E dyta ėshtė se asetet ekzistojnė, duke pėrfshirė edhe beneficionet pėr buxhetin e Kosovės dhe gjėja mė e rėndėsishme ėshtė se do tė shohim njė ristrukturim gjeneral nė kėtė proces”, ka thėnė ky ekspert nga USAID-i.

Menaxhmenti i Aeroportit tė Prishtinės, mendon se nevojiten studime tė kėtij procesi, pėr tė mos dėshtuar. Ata thonė se sukseset nė kėtė proces janė tė mundshme nė rast se shkon si duhet. Ndėrkaq, sindikalistėt janė skeptik. Ata kanė frikė se ky proces do tė rezultoi me humbje tė vendeve tė punės. Ndėrsa nė Aeroport punojnė rreth 600 punėtorė.

Eksperti nga USAID-i, premton se ky proces mundėson zhvillimin e kompanisė dhe pėr punėtorė do tė ketė vend nėse janė tė vyeshėm.

ECIKS / Telegrafi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail