Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Lansohet Agjencia Kosovare pėr NVM


Prishtinė, 28 qershor 2007 - Numri i bizneseve tė regjistruara nė Kosovė ėshtė nė rritje tė vazhdueshme, gjė qė tregon zhvillimin e vazhdueshėm ekonomik tė vendit. Kėshtu ka thėnė ministri i Tregtisė e Industrisė, Bujar Dugolli, nė konferencėn e lansimit publik tė Agjencisė Kosovare pėr Ndėrmarrjet e Vogla e tė Mesme, me pjesėmarrje edhe tė pėrfaqėsuesve tė ministrive ose agjencive pėr mbėshtetje tė ndėrmarrjeve nga vendet rajonale.

Konferenca i kishte dy objektiva, lansimin nė publik tė projekteve qė po i bėn Agjencia pėr ndėrmarrje tė vogla e tė mesme, e cila vepron nė kuadėr tė MTI-sė si dhe diskutimin me pėrfaqėsuesit e ministrive ose agjencive pėr mbėshtetje tė ndėrmarrjeve nga Kroacia, Maqedonia, Shqipėria, Mali i Zi etj.

Nė tryezė u diskutuan metodat bashkėkohore tė zhvillimit tė ndėrmarrjeve tė vogla e tė mesme nė rajon dhe strategjia e adaptimit tė bazės rregullative nė pėrputhje me standardet e BE-sė pėr kėtė sektor.

Ministri Dugolli theksoi se investimi nė sektorin privat ėshtė pasqyrė e zhvillimit tė vazhdueshėm ekonomik tė njė vendi.

“Nė kėtė vit kemi 60 mijė biznese private tė regjistruara nė MTI. Sektori privat ėshtė mė i suksesshmi nė aspektin e rritjes ekonomike tė Kosovės, si nė vitin e kaluar, ashtu edhe sipas trendėve nė kėtė vit. Investimi nė sektorin e zhvillimit privat ėshtė njė investim qė garanton sukses Kosovės”, ka thėnė Dugolli.

Dugolli i njoftoi tė pranishmit se ka tashmė pėrfunduar strategjia e zhvillimit tė sektorit privat, strategji qė ėshtė inkorporuar nė planin afatmesėm tė zhvillimit ekonomik tė Kosovės.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail