Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Riinvest kritikon strategjinė e MTI-sė pėr zhvillim ekonomik


Prishtinė, 6 janar 2004 - Ekspertė tė Institutit pėr Hulumtime Zhvillimore, RIINVEST, vlerėsojnė se Kosova ka nevojė pėr njė vizion tė qartė tė zhvillimit ekonomik. Pas fazės emergjente tė rindėrtimit, menjeherė pas luftės, tani duhet tė fillohet me ndėrtimin dhe zbatimin e politikave ekonomike, tė cilat do tė krijojnė mundėsi pėr njė zhvillim afatgjatė dhe tė qėndrueshėm tė ekonomisė sė Kosovės. Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ka hartuar njė strategji tė zhvillimit afatmesėm tė ekonomisė pėr periudhėn e ardhshme 4 vjeēare. Nėnkryetari i Institutit RIINVEST, Muhamet Sadiku, hartimin e kėsaj strategjie e vlerson si hap tė rėndėsishėm, por ai thotė se nė kėtė fazė ajo duhet tė quhet platformė ekonomike.

“Unė nė kėtė fazė mė tepėr perferoj tė them se Ministria e Tregtisė e Industrisė e ka promovuar njė platformė pėr diskutimin e strategjisė, sepse ardhja deri te njė strategji e mirėfilltė ėshtė njė rrugė mė e gjatė, ku fjalėn kryesore duhet tė thonė ekspertė tė institcioneve profesionale tė Kosovės, pra kjo ėshtė njė bazė pėr njė diskutim, i cili duhet tė jap shumė pėrgjegje pėr zhvillimin e ardhshėm tė Kosovės”.

Z. Sadiku vlerėson se duhet tė ketė njė koordinim midis institucioneve shkencore e profesionale tė Kosovės dhe tė organizatave joqeveritare qė kanė ndikim nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės nė mėnyrė qė tė arrihet njė integrim i tė gjitha subjekteve relevante pėr dizajnimin pėrfundimtar tė kėsaj platforme.

Muhamet Sadiku vlerėson se nė qoftė se kjo platformė konceptohet nė mėnyrė tė drejtė atėherė do tė arrihen rezultate. Ai vlerson se kjo strategji duhet tė lirohet nga vizionet e paqarta dhe objektivat joreale duke i caktuar fillimisht prioritetet.

“Mendoj se Kosova vazhdon tė sfidohet me njė shkallė tė lartė tė papunėsisė, prandaj kontributi i kėsaj strategjie ėshtė nėse ofrohen rrugė pėr zbutjen e papunėsisė, nėse ofrohen rrugė pėr rritjen e bizneseve prodhuese nė Kosovė, sidomos mė zhvillimin e grupacioneve tė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mėdha. Ēėshtje kritike nė zhvilllimin e ardhshėm tė Kosovės ėshtė konsolidimi i njė buxheti tė qendrueshėm pėr investime publike nė Kosovė.”

Nėnkryetari RIINVEST-it thekson se Kosova duhet t’i inkurajojė investitorėt e jashtėm dhe tė vendosė raportet me Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe me Bankėn Botėrore nė mėnyrė qė tė shfrytėzojė kredi ndėrkombėtare. Muhamet Sadiku thotė se pėrvoja e vendeve tjera ka dėshmuar se pa pasur ēasje nė shfrytėzimin e kredive ndėrkombėtare ėshtė vėshtirė tė arrihet njė progres pėr njė periudhė 4 apo 5 vjeēare.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail