Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

ECIKS dėnon dhunėn nė Kosovė

Komunikatė pėr shtyp

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn
Vjenė, 22 mars 2004ECIKS dėnon dhunėn nė Kosovė

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) dėnon ashpėr dhunėn e ditėve tė fundit nė Kosovė. Dhuna ndėretnike dhe sulmet ndaj monumenteve fetare si nė Kosovė, ashtu edhe nė Serbi janė tė papranueshme dhe tė dėnueshme.

ECIKS u shpreh ngushėllimet e veta mė tė thella tė gjitha familjeve tė viktimave.

Dhuna e manifestuar dhe sulmet ndaj KFOR-it, SHPK-sė dhe policisė sė UNMIK-ut i bėjnė dėm interesave tė Kosovės dhe janė nė kundėrshtim tė plotė me aspiratat e popullit tė Kosovės.

Ngjarjet e ditėve tė kaluara dėmtojnė rėndė edhe ekonominė kosovare dhe marrdhėniet ekonomike tė Kosovės me botėn e jashtme.

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn konsideron se gjendja e rėndė ekonomike dhe sociale, si dhe zhagitja e zgjidhjes pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės janė disa prej arsyeve kryesore tė shpėrthimit tė dhunės nė Kosovė. Pa zgjidhje te statusit pėrfundimtar nuk mund tė ketė zhvillim tė mirėfilltė ekonomik e social, por as stabilitet politik.

ECIKS ēmon lart angazhimet e institucioneve kosovare, posaēėrisht tė Qeverisė sė Kosovės nė ndaljen e dhunės dhe stabilizimin e situatės. Krijimi i fondit nga ana e Qeverisė sė Kosovės dhe ndarja e shpejtė e mjeteve pėr riparimin dhe rindėrtimin e menjėhershėm tė objekteve tė djegura gjatė ditėve tė kaluara dėshmon pėrcaktimin e njėmendtė tė saj pėr tejkalimin e krizės.

ECIKS poashtu vlerėson lart kontributin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr rikthimin e qetėsisė nė Kosovė dhe pėrkushtimin e saj afatgjatė pėr tė ardhmen e Kosovės.

Mediave vendore dhe ndėrkombėtare ju bėjmė ftesė qė t’i pėrmbahen etikės gazetareske dhe t’i kontribuojnė stabilizimit tė gjendjes pėrmes raportimeve korrekte e tė paanshme.

Investitorėt potencial i ftojmė qė tė mos e humbin besimin nė tė ardhmėn e Kosovės dhe tė mos tėrhiqen nga ky vend.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail