Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

'Qeveria tė modifikojė projektligjin pėr ndėrmarrjet'


Prishtinė, 27 prill 2004 - Komisioni pėr tregti dhe industri vlerėsoi se projektligji pėr ndėrmarrjet qė ėshtė caktuar tė shqyrtohet nė seancėn e ardhshme tė Kuvendit tė Kosovės, ka shumė mangėsi qė tė jetė pengesė pėr zhvillimin ekonomik, prandaj si i tillė ai duhet t’i kthehet qeverisė pėr t’u modifikuar. Komisioni pėr tregti dhe industri pasi vlerėsoi si tė mangėt tė projektligjit pėr ndėrmarrjet, organizoi dėgjimin publik me qėllim mbledhjen e informatave qė tė shfrytėzohen gjatė shqyrtimit tė dytė tė kėtij projektligji. Bajrush Xhemajli, kryetar i komisionit pėr tregti dhe industri, tha se grupi punues i komisionit sė bashku me ekspertė tė tjerė ka konstatuar se projektligji ka aq shumė mangėsi dhe si i tillė do t'i rekomandohet Kuvendit qė tė kthehet pėr modifikim nė qeveri. Xhemajli tha se shumė prej dispozitave nė kėtė projektligj mund t’i pengojnė lehtė investimet private, krijimin e vendeve tė punės dhe zhvillimin ekonomik tė Kosovės. “Do tė ishte mirė qė nė kėto rrethana tė zhvillimit ekonomik tė miratohet njė ligj mbi ndėrmarrjet, i cili si ēėshtje primare synon mobilizimin e kapitalit privat dhe lehtėsimin e investimeve nga jashtė dhe brenda”, - tha Xhemali. Ndėrsa Janet Dine, njėra ndėr hartueset e projektligjit pėr ndėrmarrjet, kishte vlerėsime pozitive dhe i kundėrshtoi vėrejtjet e ligjvėnėsve kosovarė. Sipas saj, ky projektligji ndihmon nė krijimin e njė ambienti tė sigurt pėr biznesin nė Kosovė dhe se ekspertėt e Bankės Botėrore janė shumė tė kėnaqur mė tė. Sipas saj, me kėtė projektligj qė bazohet nė ligjin e BE-sė, krijohen mundėsi tė orientimit tė biznesit nė cilėndo mėnyrė, si nė ndėrmarrje ortakiere, kompani me pėrgjegjėsi tė kufizuar apo tė pakufizuar. “Me kėtė ligj ka zgjedhje tė madhe dhe shumė mundėsi pėr biznesin”, - tha ajo.

Nė anėn tjetėr Gani Prekopuca, nėnkryetar i komisionit pėr tregti dhe industri, tha qė tė merren ligjet e Serbisė tė pėrkthehen komplet, tė futen nė projektligj dhe tė thuhet se ai pėrputhet me direktivat e BE-sė ėshtė shumė e palogjikshme. Komisioni pėr tregti dhe industri vlerėsoi se tė gjitha dispozitat tė cilat nuk janė doemos tė kėrkuara nga direktivat e Bashkimit Evropian duhet tė hiqen, ndėrsa ato tė cilave duhet t’u pėrmbahen, duhet tė hartohen pėrsėri nė atė mėnyrė qė tė mos bien barrė e biznesit kosovar. Ky komision do tė formojė sėrish njė komision tjetėr pėr shqyrtimin e tė gjitha vėrejtjeve qė do tė dėrgohen nė afat prej pesė ditėsh pas kėtij dėgjimi publik dhe do tė shikojė mundėsinė e pėrpunimit tė projektligjit, apo nė tė kundėrtėn tė kthejė tė pėrpunohet komplet ky projektligj.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail