Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BE-ja dhe BERZH ndihmojnė reformimin e ndėrmarrjeve nė Kosovė


Prishtinė, 6 prill 2005 – Disa prej biznesmenėve tė dalluar me pėrvojėn mė tė madhe nė botė do tė ndihmojnė ndėrmarrjet e mesme nė Kosovė qė tė pėrmirėsojnė menaxhmentin e tyre dhe tė shtojnė afarizmin, si pjesė e njė plani prej 2 milionė eurove, i cili menaxhohet nga Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH) nė bashkėpunim me Agjencinė Evropiane pėr Rindėrtim (AER).
Programet e Menaxhmentit tė Reformimit (TAM) dhe Shėrbimeve Kėshilluese pėr Biznes (BAS) kanė pėr qėllim qė tė mbėshtetin tranzicionin ekonomik dhe social nė Kosovė, dhe krijimin e a njė sektori sektori konkurrent tė ndėrmarrjeve.

Pėrmes TAM, ish drejtorėt e kompanive tė njohura nė botė do tė ndihmojnė kompanitė e Kosovės qė tė pėrmirėsojnė potencialin konkurrues nė ekonomitė e reja nė rajon, tė orientuara kah tregu. BAS do tė ofrojė shėrbime kėshillėdhėnėse pėr ndėrmarrjet e vogla me dėshirė qė ato tė pėrmirėsojnė bizneset e tyre. Shuma e BE-sė prej 2 milion eurove do tė ndahet nė mes tė TAM (1.7 milion) dhe tė BAS (0.5 milion).

Rihard Cink, drejtor i Agjencisė Evropiane pėr Rindėrtim, tha: "Pėr tė qenė konkurrentė brenda dhe jashtė vendit dhe pėr tė rritur fitimet, ndėrmarrjet e Kosovės kanė nevojė qė tė pėrkrahin risitė dhe menaxhimin modern, dhe tė pėrvetėsojnė metoda tė qarta tė kontabilitetit. Ne besojmė se tė dy skemat TAM dhe BAS mund tė ndihmojnė ndėrmarrjet qė tė bėjnė kėto ndryshime".

Tė dy programet kanė pėrvojė tė gjatė dhe suksesi i tyre nė Evropėn qendrore dhe lindore gjatė dekadės sė fundit ishte impresionues. Fitimet e firmave, te ndihmuara nga TAM, janė ngritur mesatarisht pėr 15 pėr qind.
Nė tė njėjtėn kohė, BAS ka punuar me 2.392 ndėrmarrje dhe u ka ndihmuar qė tė pėrfitojnė ndihma tė jashtme financiare mbi 43 milion euro.

Njėzet e pesė ndėrmarrje tė Kosovės do tė marrin pjesė nė planin e TAM, ndėrsa 60 ndėrmarrje mė tė vogla do tė marrin pjesė nė atė tė BAS-it.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail