Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bankat komerciale kanė shtuar kreditė pėr rreth 60 %


Prishtinė, 20 prill 2005 - Sektori financiar nė Kosovė ka zhvilluar shumė kapacitete dhe njė nivel tė lartė sigurie. Megjithatė, mbetet njė rrugė e gjatė pėr tė arritur njė sistem financiar modern dhe tė qėndrueshėm, thanė sot nė Prishtinė, drejtuesit e Autoritetit Bankar dhe tė Pagesave tė Kosovės (BPK), gjatė prezantimit tė raportit vjetor pėr vitin e kaluar.

Sistemi financiar modern do tė sigurojė tė gjitha shėrbimet e nevojshme pėr zhvillimin e njė ekonomie tregu tė frytshme. Por, nė kėtė rrugė duhen evituar disa pengesa, theksoi drejtori menaxhues i BPK-sė, Mishel Sveēine. “Pasiguria e statusit tė ardhshėm tė Kosovės nuk i inkurajon investimet e huaja dhe integrimin e vendit nė rrjetet financiare ndėrkombėtare. Nė mungesė tė njė kodi Swift, rritet margjinalizimi i Kosovės”, ka theksuar Mishel Sveēine. Drejtuesit e BPK-sė pėrmenden edhe angazhimin drejt zvogėlimit tė pėrdorimit tė parave tė gatshme. Nė kėtė drejtim do tė ndihmojė edhe projekti Kos-Giro, pėr pagesėn e faturave tė ndėrmarrjeve publike pėrmes bankave. Ekonomia kosovare nė vitin e kaluar ka shėnuar rritje pėr 3.2 pėr qind, qė nėnkupton se kishte njė ngadalėsim tė zhvillimit ekonomik, pasi qė vitin 2003 rritja ekonomike nė shkallė vendi ishte 4,7 pėr qind. Bankat komerciale kanė shtuar kreditė pėr rreth 60 % dhe kjo vlerėsohet si pozitive. Nė konferencėn e sotme pėr gazetarė, u njoftua po ashtu se BPK-ja do tė shpėrndajė nė treg apoenėt metalike tė imta qė shėrbejnė pėr kusur, nė vlerė prej 1, 2 dhe 5 cent.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail