Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Importi i qumėshtit nė Kosovė: 95%

Prishtinė, 25 qershor 2003 -Shoqata kosovare pėr zhvillim dhe pėrpunim tė qumėshtit ka mbajtur sot njė takim nė Prishtinė. Nė kėtė takim ėshtė diskutuar gjendja e rėndė e prodhuesve kosovarė. Nga shuma e pėrgjithėshme e konzumit te qumėshtit nė kosovė, vetem 5 % jane tė prodhimit vendas, perkundėr faktit qe nė Kosovė ekzistojnė mbi 20 ndermarrje qė merren me prodhimin dhe pėrpunimin e tij. Nė mbledhje u pėrmend qė prodhuesit kosovarė janė shpesh tė detyruar tė hedhin prodhimet e tyre pėr shkak tė mungeses sė kėrkeses tė shkaktuar nga tregu jo-transparent. Qumėshti dhe prodhimet e tij zakonisht importohen nga Serbia , Maqedonia si dhe ai i sterilizuar nga Sllovenia.

Arsyet kryesore qė prodhimet e kėtyre vendeve kanė mė shumė pėrparėsi, sipas kėsaj shoqate, janė politikat joadekuate doganore tė Kosovės, masat jo tė mjaftueshme preventive si dhe mungesa e subvencioneve e programeve tė ndryshme zhvillimore. Si shembuj konkret janė pėrmendur Serbia e Maqedonia tė cilat kanė ndarė subvencione pėr tė mbėshtetur eksportin.

ECIKS (A.V)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail