Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”


Prishtinė, 1 tetor 2007 — Nga dhėnia me koncesion e Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės (ANP), qeveria e Kosovės rrezikon tė fundosė sė paku 20 milionė euro. Ende pa filluar faza e koncesionit, nė kėtė aeroport tashmė janė siguruar edhe fondet pėr pjesėn mė tė madhe tė investimeve. Vetėm rishtrimi i pistės dhe disa anekse shtesė rreth saj do t'i kushtojnė ANP-sė rreth 18 milionė euro.

Ky aeroport nuk mund tė jepet me koncesion sė paku edhe 1 vit, ndėrsa deri atėherė investimi kryesor do tė jetė i pėrfunduar. ANP sė bashku me investimet ėshtė duke punuar edhe me fitim, i cili pėr vitin 2006 u raportua tė jetė rreth 3 milionė euro. Profiti do tė rritet edhe mė tepėr pas zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar, sepse ANP do tė ketė edhe sė paku 5 milionė euro fitim qė aktualisht shkojnė pėr Islandė.

Kur kėsaj i shtohet fakti se gjatė kėtyre ditėve pritet edhe licenca preliminare nga Organizata Ndėrkombėtare e Aviacionit Civil (ICAO), atėherė vlera e ANP-sė do tė rritet shumė mė shumė. Predispozitat e tilla duken se kanė indinjuar tej mase menaxhmentin e ANP-sė, i cili nė mėnyrė indirekte e kundėrshton vendimin e qeverisė sė Kosovės.

"Ne si menaxhment i ANP-sė mendojmė se para se tė merret vendimi pėr tė ardhmen e aeroportit, ėshtė e domosdoshme tė bėhen analizat e thukėta se sa ka investuar ANP-ja deri mė tani dhe cilat janė format e investimit tė mėtutjeshėm, sa do tė jetė profitabile ANP-ja dhe sa premtohen nga investitorėt e mundshėm nė tė ardhmen, cilat janė investimet qė nė tė vėrtet i duhen aeroportit tė cilat janė mirė pėr t'i pas dhe pas analizave tė mirėfillta tė tė gjitha skenarėve tė mundshme tė vendoset se kah do tė shkojė ANPja", thotė Skėnder Bucolli, zėdhėnės i ANP-sė. Aeroporti ėshtė i detyruar t'i bindet vendimeve tė qeverisė, por ka pikėpamje tė ndryshme. "Ne nė parim do t'i respektojmė tė gjitha vendimet e qeverisė, por po ashtu do tė japim maksimumin nga ana jonė qė tė jemi konkurrent me cilindo formė tė koncesionimit nė mėnyrė qė t'i dėshmojmė qeverisė arsyeshmėrinė qė aeroporti mund tė funksionojė nė gjendjen e tanishme me koncesionime tė pjesshme (jo aeronautike)", thotė Bucolli.

Nė anėn tjetėr, qeveria ėshtė optimiste se procesi pėr dhėnie me koncesion pritet tė pėrfundojė vitin e ardhshėm. Sipas tyre, janė duke u bėrė tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme qė pas kėsaj periudhe tė pasojė dhėnia e koncesionit.

"Qeveria ka diskutuar pėr mbledhjen e tė gjitha dokumentacioneve tė nevojshme, qė pas nėntė apo dymbėdhjetė muajsh tė jetė e mundur tė jepet me koncesion ANP. Nuk e di, nė mbledhjen e qeverisė ėshtė diskutuar raporti i Komitetit Ndėrministror qė ka dhėnė rekomandim pėr dhėnien apo jo me koncesion tė ANP-sė. Por nė asnjė moment askush nuk e ka pėrmend rrėnimin e kėtij objekti, pėr ndėrtimin e njė objekti tė ri", tha Avni Arifi, zėdhėnės i qeverisė.

Edhe pse menaxhmenti i ANP-sė nuk ka shprehur dėshirėn qė tė ndodhė ky proces, Arifi ėshtė shprehur se pas shqyrtimeve tė tė gjitha ideve, dhėnia me koncesion rezulton tė jetė mė e mira.

"Nė bazė tė kalkulimeve dhe tė gjitha alternativave, del se metoda mė e mirė pėr ardhmėrinė e ANP ėshtė dhėnia me koncesion. Duhet tė pėrgatitemi, sepse tash edhe po qė se dėshirojmė ne nuk mundemi me dhėnė", shtoi ai i cili ka shtuar se qėllimi ėshtė qė pas 12 muajsh qeveria e re e cila vjen tė marrė vendim definitiv dhe nė kohėn qė do tė merret vendimi, tė zbatohet menjėherė.

Se koncesioni ėshtė alternativa mė e mirė, kėshtu mendojnė tė gjithė zyrtarėt e ekzekutivit. Sipas tyre, puna tė cilėn ėshtė duke e bėrė komisioni i krijuar pėr kėtė proces duhet tė pėrfundojė pas 12 muajsh.

"Komisioni i krijuar do tė punojė pėr njė kohė mė tė gjatė. Tani pėr tani nuk ka diēka tė shpejtė, por kjo mbetet pėr njė periudhė mė tė gjatė, ndoshta pėr vitin tjetėr pėr tė parė mundėsitė a mund tė jepet me koncesion apo jo. Ky ėshtė aktualisht edhe qėndrimi i qeverisė", tha Behxhet Brajshori, zėvendėsministėr i Ekonomisė dhe Financave, i cili ka shtuar se ai komision do tė punojė nė pėrpunimin e kritereve tė ndryshme pėrfitimeve qė mund tė dalin, pastaj pėr t'i propozuar qeverisė dhe hapin konkret pėr marrjen e vendimit.

Por, edhe pse ky proces ėshtė nė fillim, ka gjasa qė dhėnia e ANP-sė me koncesion nėnkupton qė pronari i cili do ta fitojė kėtė tender, ta rrėnojė objektin aktual tė ANP-sė, pėr ta ndėrtuar objektin e ri. Kėshilltari pėr aviacion dhe aeroport nė USAID, David G. Bilcliffe, as nuk e ka pohuar dhe as mohuar njė gjė tė tillė.

"Deri nė fund tė procesit, pas reklamimit dhe marrjes sė shprehjes sė interesit, propozimet pastaj do tė ftohen nga tė kualifikuarit dhe tė interesuarit. Ēdo propozim do tė konsiderohet nga njė kėshilltar i pavarur i transaksionit kundrejt standardeve tė parapėrcaktuara tė industrisė. Ėshtė herėt tė flitet ēfarė mund tė pėrmbajnė kėto propozime, sikurse ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me ndėrtesėn ekzistuese", tha Bilcliffe.

Marrė nga Gazeta Express

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail