Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ekonomia e Kosovės, synim i liderėve tė BE-sė


Prishtinė, 17 maj 2004 - Ekonomia e Kosovės si dhe hapat qė duhen ndėrmarrė pėr ta ēuar pėrpara atė ishin gjatė ditėve tė fundit nė qendėr tė bisedimeve mes liderėve tė Kosovės dhe pėrfaqėsuesve tė Bashkimit Europian.

Raundi i katėrt i bisedimeve mes Prishtinės e Brukselit nė kuadėr tė hartimit tė Mekanizmit Pėrcjellės tė Marrėveshjes sė Stabilizim-Asocimit u konsiderua "i suksesshėm" nga tė dy palėt, tė cilat dėnuan sėrish dhunėn gjatė trazirave tė muajit mars nė vend.

Pas trazirave, qė cėnuan sigurinė e brishtė tė Kosovės dhe shkaktuan reagimin e ashpėr tė ndėrkombėtarėve, ky ishte takimi i parė qė uli nė njė tryezė pune Kryeministrin e Kosovės, Bajram Rexhepi dhe kryesuesin e delegacionit tė Komisionit Europian, Reinhard Priebe si dhe zyrtarėt e administratės ndėrkombėtare nė Kosovė (UNMIK).

Kryeministri kosovar vlerėsoi trajtimin e ēėshtjeve nga zyrtarėt e Bashkimit Europian nė mėnyrė mjaft konstruktive si dhe u bėri tė ditur atyre vullnetin e qeverisė sė Kosovės pėr tė realizuar projektet e pėr tė pėrmbushur premtimin pėr plotėsimin e standarteve.

"Kosova duhet tė inkuadrohet nė proēeset dhe paktet e lidhura pėr lehtėsimin e zhvillimit ekonomik, pėrfshi marrėveshjet dypalėshe dhe shumėpalėshe pėr energjetikėn dhe tregtinė e lirė", theksoi Rexhepi.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail