Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: shenja pozitive pėr zhvillimin ekonomik nė 2005


Prishtinė, 27 dhjetor 2004 - Hulumtimet e Odės Ekonomike tė Kosovės tregojnė se janė paraqitur disa parakushte, tė cilat janė shpresėdhėnėse se vitin e ardhshėm vendi do tė ketė njė lėvizje pozitive nė aspektin e zhvillimit ekonomik. “Paralajmėrimi i kalimit tė kompetencave te vendorėt, nė lėmin e politikės fiskale, sistemit bankar, si dhe nėnshkrimi i Ligjit pėr Regjistrimin e Popullsisė, janė shenja premtuese se do tė ketė lėvizje pozitive nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės”, tha Ismail Kastrati, kryetar i OEK-ut. Ai i bėri kėto komente gjatė nje debati tė organizuar nga Oda Ekonomike, nė tė cilin ėshtė diskutuar pėr aspektet e zhvillimit ekonomik tė vendit.

Kastrati tha se Kosova pėrballet me shumė instuticione vendimmarrėses si UNMIK-u dhe instuticionet e tjera vendore, qė sipas tij, ky ėshtė shkaku pse mungon profesionalizimi dhe pėrgjegjėsia pėr vendimet e marra.

Sipas tij, nė tregun kosovar nuk janė krijuar kushtet pėr zhvillim tė konkurrencės, duke e vėnė biznesin kosovar nė pozitė tė pabarabartė me konkurrencėn e vendeve tė rajonit.

“Sikurse nė ēdo vend tjetėr nė tranzicion, edhe nė Kosovė nė kėtė fazė tė zhvillimit kemi shumė ekonomi informale, tė cilat e konkurrojnė biznesin legal nė mėnyrė tė egėr dhe jolojale”, tha Kastrati.

Afaristėt e pranishėm shprehėn shqetėsimet e tyre pėr ambientin kosovar, tė papėrshtatshėm pėr tė zhvilluar biznes tė suksesshėm.

Nė takimin e OEK-ut dolėn edhe disa konkluzione, si ajo qė privatizimi qė tė mos jetė e drejtė e rezervuar e UNMIK-ut, OEK-u si pėrfaqėsuese e punėdhėnėsve tė jetė i pėrfaqėsuar nė Bordin e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, Fondi Monetar Ndėrkombėtar tė hapė mundėsi pėr lejimin e kredive pėr Kosovėn etj.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail