Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova 1,23 miliard euro nė minus !


Kosova gjatė vitit 2006 ka importuar mallra me vlerė prej 1.3 miliard eurosh dhe ka eksportuar mallra prej vetėm 79 milionė eurosh. Importi mbulohet nga eksporti me vetėm 6 pėr qind. Mė sė shumti kemi blerė nga Maqedonia dhe Serbia. Ndėrkohė, importet nga Shqipėria mbesin mjaft tė ulėta.

Prishtinė, 6 mars 2007 — Bilanci tregtar i Kosovės mbetet katastrofal. Ekonomia kosovare vazhdon tė blejė nga jashtė dhe tė mos shesė thuajse asgjė. Nė vitin 2006, sipas Entit tė Statistikave tė Kosovės (ESK), vendi ynė ka importuar mallra me vlerė prej 1. 3 miliard eurosh, ndėrsa ka eksportuar vetėm 79 milionė euro mallra. Kjo bėn qė importi tė mbulohet me vetėm 6 pėr qind nga eksporti, duke paraqitur njė minus prej 94 pėr qind, apo 1,23 miliard eurosh.

Mungesa e infrastrukturės rrugore ka bėrė qė pėrkundėr ekzistimit tė Marrėveshjes pėr Tregti tė Lirė (MTL), bashkėpunimi ekonomik ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė tė jetė nė nivel tė vogėl. Biznesmenė dhe analistė ekonomikė, theksojnė se bashkėpunimi ekonomik mes Kosovės dhe Shqipėrisė nuk ėshtė nė nivelin e bashkėpunimit nė krahasim me vendet e rajonit. Njė bashkėpunim tė ulėt me Shqipėrinė e dėshmojnė edhe statistikat e nxjerra nga Enti i Statistikave tė Kosovės, sipas tė cilave, nė 2006 pėrqindja mė e madhe e eksportit ishte me Serbinė, 21.6 pėr qind, Shqipėri 18.0 pėr qind, Maqedoni 14.2 pėr qind, Itali 9.3, Slloveni 6.0.

Ndėrsa, sipas tė dhėnave tė Entit, pėrqindja mė e madhe e importit ėshtė nga Maqedonia 21 pėr qind, nga Serbia 15.5, nga Gjermania 9.1, nga Turqia 6.9, nga Kina 5.4, ndėrsa me Shqipėrinė importi ka qenė 2.3 pėr qind, qė nė krahasim me vendet e tjera, ėshtė mjaft i ulėt.

Agim Shahini, kryetar i Aleancės Kosovare tė Biznesit, tha se bashkėpunimi ekonomik mes Kosovės dhe Shqipėrisė nė krahasim me vendet e rajonit, ėshtė mė i vogli, mirėpo ai kėtė e arsyeton me faktin se infrastruktura rrugore qė lidh kėto dy vende ėshtė nė gjendje jo tė mirė, gjė qė e bėn tė pamundur shfrytėzimin e portit tė Durrėsit, dhe tregtarėt kosovarė po e shfrytėzojnė portin e Selanikut dhe tė Malit tė Zi, zgjidhje pragmatike, e cila ul koston e transportit.

“Ndėrtimi i rrugės Durrės – Prishtinė do tė jetė njė rast i mirė pėr ngritjen e bashkėpunimit ekonomikė mes kėtyre dy vendeve dhe rritjen e shkėmbimeve tregtare, ku do tė ketė njė kosto mė tė lirė tė transportit, dhe kjo do tė rrisė zhvillimin ekonomik tė tė dy vendeve”, tha Shahini.

Megjithėkėtė, ai ka deklaruar se edhe prodhuesit kosovarė, por edhe ata tė Shqipėrisė kanė produktet e tyre nė tė dy tregjet dhe ēdo ditė e mė tepėr po rritet bashkėpunimi ekonomik.

“Ne si Aleancė e Biznesit shpresojmė qė nė tė ardhmen tė kemi njė rritje tė bashkėpunimit me Shqipėrinė, pasi importi i mallrave nga Serbia ėshtė rreth 15 pėr qind, i ngjashėm ėshtė edhe me Maqedoninė, diē mė i vogėl me Malin e Zi, ndėrsa me Shqipėrinė rreth njė pėr qind, dhe kjo nėnkupton se nuk kemi bashkėpunim tė mirė me Shqipėrinė”, thotė Shahini.

Por, me gjithė kėto tė dhėna, sipas tij, nuk do tė thotė se nuk ka fare shkėmbim tregtar me Shqipėrinė, pasi qė me nėnshkrimin e Marrėveshjes pėr Tregti tė Lirė, nė tregun shqiptar tani mund tė gjinden shumė produkte kosovare, tė cilat tani janė konkurruese dhe janė mjaft tė kėrkuara.

Sipas tij, nė tregun shqiptar tashmė kanė depėrtuar kryesisht produkte ushqimore kosovare dhe ato janė pritur jashtėzakonisht mirė nė ato tregje, duke u dhėnė njė hapėsirė mė tė madhe fushėveprimit tė prodhuesve kosovarė.

Nė anėn tjetėr, sipas Shahinit, prodhimet industriale, si ēimentoja dhe hekuri nga Shqipėria, kanė gjetur treg tė mirė nė Kosovė.

Nė total tė dhėnat e Entit tė Statistikave tė Kosovės tregojnė pėr njė rritje tė vazhdueshme tė deficitit tregtar sa i pėrket shkėmbimit tė mallrave.

Nė janarin e vitit 2006 deficiti tregtar ka qenė – 55.928.000 ai nė muajin dhjetor ka arritur nė – 127.452.000. Tė dhėnat e Entit tė Statistikave tė Kosovės tregojnė se nė janarin e vitit 2006 Kosova ka eksportuar mallra nė vlerė prej 2.761.000 euro ndėrsa ka importuar mallra nė vlerė 58.689.000 euro.

Ndėrsa kėto shifra kanė ndryshuar rrėnjėsisht nė fund tė vitit. Sipas tė dhėnave tė ESK-sė, nė dhjetor 2006 Kosova ka eksportuar mallra nė vlerė prej 3.207.000 euro, ndėrsa ka importuar mallra nė vlerė 130.659.000 euro.

ECIKS / Gazeta Express

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail