Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nga korriku ne vendkalimet kufitare aplikohet "regjimi i regjistrit"


Prishtinė, 22 Qershor 2005 - Administrata e UNMIK-ut njoftoi sot se ka vendosur nje "regjim regjistri" pėr tė gjithė shtetasit e huaj qė hyjnė nė Kosove. "Rregullorja e re nuk vendos regjimin e vizave, por parashikon vetėm legjitimimin dhe vulosjen e dokumenteve tė udhėtimit pėr shtetasit e huaj qė hyjnė nė Kosovė", tha zėdhėnėsja e Njėsisė sė Policisė nė Departamentin e Drejtėsisė, Annamyriam Roccatello. Zėdhėnėsja sqaroi se shtetasit e huaj qė hyjnė nė Kosovė do tė pyeten nga policia nė kufi lidhur me qėllimin e vizitės sė tyre. "Tė gjithė atyre qė do hyjnė nė Kosovė, pėrveē shtetasve tė Shqipėrisė dhe Maqedonisė, do t'u vuloset dokumenti i udhėtimit. Ndėrsa shtetasit e Shqipėrisė dhe Maqedonisė, ashtu si punonjėsit e institucioneve ndėrkombėtare dhe organizatave te huaja, do tė mund tė pajisen me njė dokument, i cili u mundėson hyrjen nė Kosovė pa pasur nevojė t'u nėnshtrohen procedurave te pėrcaktuara nė rregullore", shtoi ajo. Ne bazė tė kėsaj rregulloreje, qė hyn nė fuqi me 1 Korrik, shtetasit e Serbisė dhe Malit tė Zi, qė nuk janė banorė tė pėrhershėm tė Kosovės, do t'i nėnshtrohen kontrollit dhe verifikimit kur hyjnė nė Kosovė.

ECIKS / BalkanWeb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail