Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Vjenė: Konferencė pėr investime dhe privatizim nė Kosovė


VJENĖ, 23 shtator 2003 – Sot nė Vjenė u mbajt Konferenca pėr Investime dhe Privatizim nė Kosovė e organizuar nga Oda Ekonomike e Austrisė dhe Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) e nė bashkėpunim me Nismėn Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS). Nė praninė e shumė ndėrmarrėsve austriak dhe tė diasporės kosovare, paraqitjet e tyre nė kėtė konferencė i mbajtėn Ahmet Shala (AKM), Jürgen Voss (UNMIK), Besim Beqaj (Pėrfaqėsues i Qeverisė sė Kosovės nė Paktin e Stabilitetit), Steven Grunerud (Raiffeisen Bank Kosova), etj.

Konferenca ishte dedikuar informimit sa mė tė drejtė tė investitorėve potencialė nga Austria, nė mėnyrė qė edhe ata tė jenė nė rrjedha tė zhvillimeve ekonomike nė rajon dhe tė kenė paraysh mundėsitė e shumta qė i ofron pėr ta ekonomia kosovare.

Pėrfaqėsuesi i AKM-sė, z. Ahmet Shala paraqiti nė mėnyrė tė thuktė pėrparėsitė dhe mundėsitė pėr tė investuar nė Kosovė, kryesisht nė kuadėr tė procesit tė privatizimit. Rėndėsi e vecantė nė zhvillimin ekonomik tė vendit pėrpos investimeve tė jashtme, sipas z. Shala, duhet t’i kushtohet edhe transformimit tė strukturės sė tregut kosovar nga njė treg konsumi cfare ėshtė sot, nė njė treg prodhues.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesi i Kosovės nė Paktin e Stabilitetit, z. Besim Beqaj, me njė paraqitje mjaft profesionale, vuri nė pah mes tjerash, se kur flitet pėr investimet nė Kosovė investitorėt e huaj mund tė llogarisin nė njė treg 55 milionėsh pėr produktet e tyre e jo vetėm me tregun e brendshėm kosovar. Kjo gjė mundėsohet, sipas tij, falė marrėveshjeve rajonale pėr tregti tė lirė, tė cilat nė shumicėn e vendeve tė Ballkanit janė aprovuar apo janė nė procedurė e sipėr.

Nė kėtė konferencė u tha mes tjerash se marrėveshja pėr sigurimin politik tė investimeve tė ndėrmarrjeve austriake, nė mes tė Kosovės dhe Austrisė, ėshtė nė pėrpunim e sipėr dhe qė kjo marrėveshje pritet tė nėnshkruhet sė shpejti. Sidoqoftė, agjensioni i specializuar pėr sigurime tė kėtilla, “Miga”, qysh tani ka shfaqur gatishmėrinė pėr tė ofruar sigurime tė kėtilla, edhe para nėnshkrimit tė marrėveshjes nė fjalė. Nga Oda Ekonomike e Austrisė u bė e ditur se njė delegacion i ndėrmarrėsve austriakė tė interesuar pėr investime dhe pėr procesin e privatizimit, do ta vizitojnė Kosovėn nė fund tė tetorit pėr t’u njohur mė pėrafėrsisht me pėrparėsitė dhe dobitė e investimeve nė Kosovė.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail