Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Themelohet Zyra pėr Proceset e Integrimit Evropian


Prishtinė, 17 gusht 2004 - Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm, duke vepruar me kėrkesė tė Qeverisė dhe duke u bazuar nė propozimin e Kryeministrit, shpalli Urdhėresėn administrative pėr themelimin e Zyrės pėr Proceset e Integrimit Evropian (ZPIE) nė kuadėr tė Zyrės sė Kryeministrit. Kjo zyrė ėshtė paraparė tė veprojė nėn autoritetin politik tė Kryeministrit.

Zyra pėr Proceset e Integrimit Evropian do tė koordinojė aktivitetet qeveritare nė fushėn e pėrafrimit me normat dhe standardet e BE-sė si dhe nė raport me pjesėmarrjen e Kosovės nė Procesin e Stabilizim Asociimit. ZPIE do tė bashkėrendojė aktivitetet nė vijim:

• Formulimin e propozimeve pėr avancimin e aktiviteteve tė Qeverisė me qėllim tė pėrafrimit tė normave dhe standardeve me ato tė BE-sė;
• Do tė mbikėqyrė zhvillimin dhe zbatimin e programit tė pėrgjithshėm tė Qeverisė nė pėrafrimin me standardet relevante tė BE-sė;
• Do tė pėrcjellė rekomandimet brenda Planit tė Standardeve pėr Kosovėn dhe Mekanizimit Pėrcjellės tė Procesit tė Stabilizim Asociimit pėrmes koordinimit me ministritė kompetente dhe sipas nevojės me UNMIK-un;
• Lehtėsojė procesin e zbatimit tė standardeve pėr Kosovėn me qėllim tė arritjes sė pajtueshmėrisė me standardet e BE-sė nė bashkėpunim me zyrtarėt relevante dhe ministritė kompetente;
• Monitorojė zhvillimin e legjislacionit dhe politikėn e BE-sė me rėndėsi pėr pjesėmarrjen nė PSA dhe nė zbatimin e standardeve pėr Kosovėn si dhe do tė kėshillojė Kryeministrin dhe Qeverinė pėr kėtė.

Zyra pėr Proceset e Integrimit Evropian poashtu do tė formulojė propozime pėr zhvillimin e kapaciteteve tė Qeverisė pėr harmonizimin e ligjeve dhe kontrollimin e pajtueshmėrisė me acquis communautaire (legjislacionin e BE-se) duke pėrfshirė edhe propozimet pėr lėmitė prioritare nė harmonizimin e ligjeve. Zyra nė fjalė do tė udhėheqė kėrkime nė lėmin e politikės dhe zhvillimeve tė BE-sė, do tė pėrgatit pako udhėzuese pėr Kryeministrin dhe Qeverinė dhe do t’i njoftojė ata pėr PSA dhe zhvillimet e BE-sė si dhe do tė udhėheq programe aftėsimi mbi PSA pėr personelin e zyrės dhe nėpunėsit e tjerė civil nė bashkėpunim me MSHP.

Pėrgjegjėsi tjetėr e zyrės ėshtė poashtu organizimi dhe bashkėrenditja e pėrkthimeve tė ligjeve dhe dokumenteve relevante tė BE-sė dhe shqyrtimin i pėrkthimit tė ligjeve dhe dokumenteve tė IPVQ-ve me qėllim qė pėrkthimet tė jenė konsistente me terminologjinė standarde tė BE-sė dhe fjalorin e acquis communautaire.

Zyra pėr Proceset e Integrimit Evropian do tė plotėsohet me nėpunės civil tė cilėt do tė jenė nėn autoritetin administrativ tė Sekretarit tė Pėrhershėm tė Zyrės sė Kryeministrit.

Struktura e zyrės pėrfshin 7 njėsi tė cilat janė pėrgjegjėse pėr:
• Ēėshtjet administrative tė zyrės
• Zbatimin e elementeve tė BE-sė pėr standardet pėr Kosovėn
• Menaxhimin e MPS
• Harmonizimin legjislativ me normat dhe standardet e BE-sė
• Planifikimin dhe bashkėrendimin e krijimit tė politikave
• Shėrbimet e informimit, aftėsimit dhe pėrkthimit dhe
• Programet e ndihmave

ECIKS / Zyra per Informim Publik e Kryeministrit
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail