Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shėnohet 132 vjetori i hekurudhave tė Kosovės


Prishtinė, 25 gusht 2006 - Ėshtė mbajtur dje nė Fushė Kosovė manifestimi i 132 vjetorit tė hekurudhave tė Kosovės, nė tė cilėn ishin tė pranishėm pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės, tė UNMIK- ut, KFOR- it, TMK- sė SHPK-sė si dhe zyrtarė tė Hekurudhave tė Kosovės.

Drejtori menaxhues i Hekurudhave tė Kosovės Xhevat Ramosaj , premtoi pėrmbushjen e objektivave.

“Me kėnaqėsi mund tė konstatojė se muajt e fundit ekziston njė tendencė e ngritjes sė transportit tė mallrave, sidomos transportit me kontejner. Kjo ėshtė njė shenjė e mirė se klientėt po e kuptojnė se ne jemi njė kompani serioze, e besueshme dhe efikase. Prandaj apeloj te tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė tė orientohen nė transportin hekurudhor, sepse nė kėtė mėnyrė do tė kenė transport tė sigurt, mė tė lirė dhe nė sasi mė tė madhe”, tha Ramosaj.

Ndėrkaq ministri i transportit dhe Post-Telekomunikacionit tė Kosovės, Qemajl Ahmeti, ka sqaruar se pėrkundėr faktit qė hekurudhat janė pjesė e pushtetit tė rezervuar, qė nga fillimi ėshtė punuar dhe po punohet drejt rimėkėmbjes sė tyre dhe krijimit tė strategjisė qė ky segment i rėndėsishėm tė ketė qėndrueshmėri ekonomike.

Ndėrsa, pėrfaqėsuesja e Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK – ut, Kiara Bronk, ka shprehur edhe njėherė gatishmėrinė e UNMIK – ut qė tė ndihmojė nė zhvillimin e hekurudhave tė Kosovės, nė mėnyrė qė ato tė bėhen shumė mė tė sigurta se sa transporti rrugor, pasi qė hekurudhat kanė edhe njė pėrparėsi tjetėr tė madhe - ėshtė modaliteti transportues mė i pranuar dhe mė i pėrshtatur nga kėndvėshtrimi i ambientit.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail