Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Trusti i Kursimeve Pensionale ka grumbulluar 85 milionė euro


Prishtinė, 22 shkurt 2005 - Trusti i Kursimeve Pensionale tė Kosovės, ka grumbulluar dhe menaxhon fondin e kontributeve pensionale prej 85 milionė eurosh, tė cilat i ka investuar nė dy institucione financiare jashtė Kosovės. Sipas drejtuesve tė kėtij trusti, nė prill ėshtė paraparė tė mbahet mbledhja e Bordit, ku pritet tė vendoset pėr strategjinė e mėtejshme tė investimeve.

Trusti i Kursimeve Pensionale tė Kosovės, i vetmi organ pėrgjegjės pėr kursimet pensionale nė vendin tonė, menaxhon rreth 85 milionė euro, tė cilat i ka investuar jashtė vendit. Strategjia e investimeve tė fondit tė Trustit tė Kursimeve pensionale prej marsit tė vitit 2003 ka qenė qė 100 pėrqind tė mjeteve tė investohen nė tregun e parave tė gatshme me menaxhuesin e mjeteve ABN Emro. Ndėrsa bordi udhėheqės i Trustit e ka ndryshuar strategjinė e investimeve, dhe tani rreth 70 pėrqind e mjeteve janė tė investuara nė treg tė parave tė gatshme dhe 30 pėrqind nė ekuitete tė indeksume, u shpreh sot nė njė takim joformal me gazetarė, drejtoresha e kėtij trusti Arieta Koshutova. “Deri tash i kemi mbledhė mė shumė 85 milionė euro tė cilat i kemi nė menaxhim dhe gjatė kėtyre dy viteve ndryshimet apo pėrmirėsimet qė janė bėrė, njė pjesė e konsiderueshme e punėdhėnėsve raportimin e kanė pėrmirėsuar shumė, sigurisht sepse procesi ka qenė nė fillim dhe secili ka pasė nevojė pėr pak kohė”.Nė gusht tė vitit tė kaluar, Trusti ka filluar me pagesėn e disa prej benificioneve pėr ata qė i kanė mbushur 65 vjet, pasi njė numėr i madh i kontribuesve, edhe pse nuk kanė qenė tė obliguar, kanė paguar kontributet, prandaj i kanė marrė mjetet qė janė grumbulluar nė emėr tė tyre. Deri tani nė Trust janė tė regjistruar 135 mijė kontribues. Pėrgjegjėse pėr mbledhjen e kontributeve ėshtė Administrata tatimore e Kosovės. Mirėpo nė mungesė tė ligjit pėr kontributet pensionale, nuk mund tė aplikohen as gjoba pėr ata qė iu shmangen pagesės sė kontributeve. Nė trust arrijnė edhe ankesa nga ana e kontribueve, qė kanė tė bėjnė kryesisht me mosmarrjen e pasqyrave individuale, shprehet Koshutova.Trusti i ka shpėrndarė pasqyrat individuale pėr kontribuesit nė janar dhe gusht tė vitit tė kaluar, ndėrsa pėr pasqyrat e ardhshme nuk ėshtė vendosur ende.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail