Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: Ēmimet rriten me 1.8 pėr qind


Prishtinė, 12 prill 2004 - Jetesa nė Kosovė ėshtė bėrė mė e shtrenjtė se njė vit mė parė. Gjatė muajit shkurt tė kėtij vit ēmimet e mallrave tė konsumit kanė pėsuar njė rritje me 0,2 pėr qind krahasuar me janarin e 2004-ės dhe janė rritur me 1,8 pėr qind krahasuar mė tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

Kėto janė tė dhėnat e fundit tė Entit Statistikor tė Kosovės (ESK). Ibish Asllani, shef i sektorit tė statistikave tė ēmimeve nė ESK, tha tė mėrkurėn pėr “Biznesin” se nė mes tė muajit janar dhe shkurt nuk ka pasur lėvizje tė ēmimeve, por nė krahasim me shkurtin e vitit 2003 qytetarėt u ballafaquan me njė rritje tė ēmimeve pėr 1,8 pėr qind.

Sipas tij, mund tė vėrehet njė rritje e ēmimeve te buka dhe drithėrat 23,5 pėr qind, te perimet 6,2 pėr qind, pijet alkoolike dhe duhani pėr 9,3 pėr qind dhe te shėrbimet pėr transport pėr 10,2 pėr qind.

Sipas tė dhėnave tė ESK-sė, rėnie e ēmimeve vėrehet te pemėt pėr 9,6 pėr qind, te sheqeri, reēeli, mjalti dhe ėmbėlsirat pėr 8,9 pėr qind, te vajrat dhe yndyrėrat pėr 4,9 pėr qind, kafja, ēaji dhe kakao pėr 3,3 pėr qind, mishi pėr 1,6 pėr qind, ndėrsa ēmimet e rrymės, gazit dhe karburantet tjera u rritėn pėr 4,3 pėr qind.

ESK ėshtė agjenci ekzekutive e cila vepron nė kuadėr tė Ministrisė sė Shėrbimeve Publike (MSHP). Ēmimet janė grumbulluar nga shtatė qendrat rajonale tė Kosovės duke llogaritur pėrafėrsisht 1500 ēmime.

Rezultatet e ESK-sė janė prezantuar bazuar nė klasifikimin e konsumit individual sipas destinimit (COICOP), i cili ėshtė njė standard ndėrkombėtar pėr klasifikimin e konsumit privat tė ekonomive familjare.

Buxheti i Kosovės pėr Entin e Statistikės pėr vitin 2004 ėshtė rreth 1,5 milionė euro, ku 700 mijė euro janė paraparė pėr pėrgatitjen e regjistrimit tė popullsisė. Po ashtu buxheti i Kosovės dhe donatorėt e ndryshėm pėr projekte tė veēanta e financojnė entin. Njė plan zhvillimor pėr sistemin statistikor ėshtė nė rrugėn e zhvillimit.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail