Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Prishtina dhe Beogradi diskuan pėr ekonominė


Prishtinė, 1 qershor 2006 - Takimi i gjashtė nė Vjenė mes Prishtinės dhe Beogradit ka filluar nė 9:30, tė ditės sė djeshme. Edhe kėsaj radhe, delegacionet kanė ardhur me qėndrime tė kundėrta. Mė tė hyrė nė bisedime pėrfaqėsuesi i delegacionit nga Kosova, Skender Hyseni, ka thėnė se do tė bisedohet pėr borxhet, demet e luftės dhe ēėshtje tjera. Qėndrimi i palės kosovare sa i pėrket borxheve ėshtė se Kosova do tė paguaj borxhet qė ka marrė nga institucionet ndėrkombėtare deri nė vitin ‘90 nėse dihet se ku janė investuar ato para.

Kosova nuk ėshtė e gatshme tė paguajė kreditė ndėrkombėtare qė Serbia ka marrė gjatė viteve 90-99 sepse sipas kosovarėve kėto para mund tė jenė pėrdorur pėr luftėrat nė ish-jugosllavi si dhe kosovarėt nuk kanė pėrfituar asgjė nga kėto kredi.

Temė e nxehtė nė Vjenė pritej tė jetė edhe pagesa e dėmeve tė luftės. Shqiptarėt thane se do tė kėmbėngulin qė tė paguhen dėmet e shkaktuara nga lufta qė pėrfshijnė miliona euro.

Serbėt kishin kėrkesa mė shumė pėr procesin e privatizimit nė Kosovė. Dejan Popoviq, rektor i Universitetit tė Beogradit tha para gazetarėve se Serbinė nuk e pyet askush pėr procesin e privatizimit.

Pėr dallim nga takimet tjera kėsaj radhe delegacionet kanė njė pėrfaqėsim mė tė gjerė. Delegacioni nga Kosova ka 18 anėtarė, duke pėrfshirė ekspertė, kėshilltarė dhe anėtarė tė delegacionit.

Bisedimet u udhėhoqen nga Albert Rohan dhe pėrfaqėsuesi I BE-sė pėr ēėshtje tė Kosovės Shtefan Lehne. Nė takim po marrin pjesė edhe pėrfaqėsues nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bashkimit Evropian, Bankės Botėrore dhe Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Agjencitė serbe njoftojnė se Alber Rohan ka refuzuar propozimin serb qė nė Vjenė tė diskutohet pėr procesin e privatizimin nė Kosovė.


ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail