Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri-Kosovė: nėnshkruhet marrėveshja pėr tregti tė lirė

TIRANĖ, 25 QERSHOR - Shqiperia dhe Kosova nenshkruan dje marreveshjen teknike per liberalizimin e tregtise, ne te cilen parashikohet tregtimi i disa produkteve ndermjet vendeve pa tarifa doganore. Dy grupet negociatore ai i Ministrise shqiptare te Ekonomise dhe ai kosovar i kryesuar nga eksperte te UNMIK pas bisedimeve dy ditore ne Sarande kane arritur ne nje marreveshje te perbashket per heqjen e barrierave doganore per disa produkte bujqesore dhe blegtorale. Sipas burimeve te Ministrise se Ekonomise ekspertet kosovare kane kerkuar mbrojtje te prodhimeve bujqesore ne pikun e sezonit te tyre. Vitin qe kaloi eksportet shqiptare ne Kosove arriten ne rreth 5 milione dollare, ndersa kete vit vlera e tyre monetare pritet te rritet pasi per shkak te prodhimit te hershem te fushes kete vit eksporti ka filluar me shpejt dhe me permasa me te medha, bene te ditur burimet nga Ministria Bujqesise dhe Ushqimit. Sakaq, autoritetet kosovare te ekonomise kane kerkuar qe te perfshihen ne regjimin e tregtise se lire rreth 300 artikuj, ndersa Ministria shqiptare e Ekonomise ende nuk ka bere publik asnje detaj per kushtet ne te cilat u neshkrua marreveshja dhe grupet e mallrave qe do te tregtohen ndermjet vendeve pa tarifa doganore.

Kosova eshte i gjashti vend me te cilin Shqiperia ka nenshkruar marreveshjen e tregtise se lire, ndersa Kosova nga ana e saj, ne kete kuader realizon marreveshjen e pare me Shqiperine ne kuadrin e liberalizimit te tregtise ne rajon. Komuniteti shqiptar i biznesit eshte shprehur optimist per kete marreveshje. Ata besojne se lehtesimi i doganave me Kosoven fqinje do te sjelle nje rritje te volumit tregtar ndermjet vendeve e sidomos te eksportit shqiptar atje. Shume biznesmene shqiptare qysh prej clirimit te Kosoves kane filluar eksportin e mallrave me orgjine shqiptare dhe atyre te prodhuara ne vende te tjera. Kryetari i Dhomes se Tregtise, Luan Bregasi i ka kerkuar Ministrise se Ekonomise ne emer te biznesit qe te mos kete parasysh politika mbrojtese gjate negociatave me Kosoven. Ndersa pala Kosovare nga ana e saj mesohet te kete marre ne mbrojtje nga tregtia pa dogana me Shqiperine disa produkte. Bashkebiseduesit e dy vendeve gjate negociatave kane dale me mendimin se, arritja e marreveshjes se tregtise se lire eshte nje hap konkret ne drejtim te rritjes se mundesive te bizneseve nga te dy vendet per te hyre, jo vetem ne tregjet e Shqiperise dhe Kosoves, por edhe me gjere. Kosova aktualisht zhvillon marredhenie tregtare me vendet fqinje duke patur nivelin me te larte te tarifes doganore me Shqiperine. Me vendet e tjera tregtaret kosovare e zhvillojne aktivitetin e tyre me nje regjim te lehtesuar pasi ende vazhdojne te zbatohen politikat tregtare ne kuader te ish/Federates Jugosllave ku tarfiat doganore ndermjet ish republikave nuk jane me shume se 2 per qind. Ndersa marredheniet tregtare ndermjet Shqiperise dhe Kosoves zhvillohen duke patur per baze nje nivel mesatar tarife doganore 10 per qind.

Korrieri/ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail