Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

PTK investon 100 milion € nė 'Vala 900'


Prishtinė, 6 korrik 2004 - PTK do tė investojė edhe 100 milionė euro shtesė pėr pėrmirėsimin e rrjetit tė telefonisė mobile, tė Valės 900. Kėshtu bėnė tė ditur sot zyrtarėt mė tė lartė tė PTK-sė nė njė konferecė pėr media nė Prishtinė. Me kėtė investim, PTK-ja synon tė ngrisė numrin e konsumatorėve dhe tė mbulojė 99 pėr qind tė territorit tė banuar tė Kosovės.

Vala 900 ka marrė pėlqimin nga Agjencia Kosovare e Mirėbesimit qė prej dje tė bėjė shpalljen e tenderit pėr fazėn e katėrt tė investimeve nė rrjet, qė ėshtė parashikuar tė jetė edhe pėr 100 milionė Euro shtesė. Kjo shumė e mjeteve hyn nė kuadėr tė strategjisė zhvillimore tė Valės 900, e cila deri tash ka identifikuar disa projekte qė pėr implementimin e tyre duhet tė bėhen investime nė vlerė rreth 220 milionė euro. Kėshtu bėri tė ditur sot drejtori i pėrgjithshėm i Postė Telekomunikacionittė Kosovės, Gavin Jeffery, nė njė konferecė pėr media. Ai tha se investimi i ri nė rrjetin e Vales 900 ėshtė bėrė mė qėllim tė pėrmirėsimit tė shėrbimeve dhe shtimit tė numrit tė konsumatorėve: “Njoftimi i ditės sė sotme pėrfshin tenderin me vlerė mė tė madhe qė PTK-ja e ka shpallur ndonjėherė dhe demonstron pėrkushtimin e PTK-sė pėr t’ju mundėsuar njėsive operacionale tė saj shėrbimin e sa mė shumė konsumatorėve si dhe t’i shėrbejė ata sa mė mirė”. Ndėrkaq, menaxheri i Vales 900, Afrim Bejtullahu, nuk u pėrgjigj pothuajse nė asnjė pyetje tė gazetarėve nė mėnyrė tė saktė. Duke evituar tė japė pėrgjigje nė pyetje tė shumta ai vetėm konfirmoi edhe njėherė se AKM-ja e ka aprovuar shpalljen e tenderit pėr fazėn e katėrt tė strategjisė sė Valės 900, nė shumė prej 100 milionė eurosh. Nė kėtė fazė tė strategjisė sė zhvillimit, Vala 900 planifikon tė rrisė numrin e konsumatorėve nė 700 mijė, nga mbi 300 mijė sa i ka tani, dhe tė mbulojė me rrjet 99 pėr qind tė territorit tė banuar tė Kosovės, nga 85 pėr qind sa e mbulon tani.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail