Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

LDK-AAK-PShDK pėrbėjnė koalicionin e ri qeveritar


Prishtinė, 17 nėntor 2004 - Lidhja Demokratike e Kosovės, parti kjo qė fitoi mė sė shumti vota nė zgjedhjet e 23 tetorit, pėrfundimisht ka vendosur sot tė bėjė njė koalicion qeverisės me AAK-nė dhe PSHDK-nė pėr ndėrtimin e institucioneve tė reja nė Kosovė. Kėshtu ėshtė vendosur sot nė mbedhjen e Kryesisė sė LDK-sė, duke i dhėnė fund spekulimeve tė deritashme rreth formulės qeverisėse mes subjekteve politike. LDK-ja thotė se bashkė me partnerėt e koalicionit, nė ditėt qė vijnė do t'i bėjė tė ditura modalitetet e marrėveshjes.

Ramush Haradinaj i ka deklaruar Radio Kosovės se Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės e ka mirėpritur vendimin e Lidhjes Demokratike pėr ofertėn e kėsaj partie pėr koalicion me tė dhe Partinė Shqiptare Demokristiane. Nė njė deklaratė pėr media, kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj, shprehet i bindur se vendimi ėshtė marrė duke pasur parasysh interesin e vendit. Pėrndryshe, nė deklaratė thuhet: "Kryesia e LDK-sė nė mbledhjen e vet tė mbajtur sot mė 17.11.2004, me qėllim tė pėrshpejtimit tė procesit tė ndėrtimit tė institucioneve tė reja demokratike tė Kosovės, duke u mbėshtetur nė rezultatin e zgjedhjeve tė 23 tetortit 2004, dhe duke pasur parasysh gatishmėrinė e subjekteve tė tjera pėr koalicionin qeverisės me LDK-nė, vendosi tė bėjė koalicion me AAK-nė, PSHDK-nė dhe me subjektet e tjera politike tė komuniteteve joserbe". LDK-ja, nė ditėt nė vijim, sė bashku me partnerėt e koalicionit do tė bėjė publike modalitetet e marrėveshjes sė koalicionit.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail