Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Aeroporti i Prishtinės me liēencė ndėrkombėtare


Prishtinė, 03 gusht 2004 - Gjatė intervistės pėr “Biznesin”, Nikolaus Lambsdorff iu pėrgjigj pyetjeve qė kanė tė bėjnė me konkurrencėn qė po krijohet pėr PTK-nė, KEK-un dhe aeroportin e Prishtinės, pėr punėn qė po bėhet pėr licensimin e kėtij tė fundit, pėr procesin e privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore, pėr interesimin e investitorėve tė huaj pėr blerjen e ndėrmarrjeve, etj

Ristrukturimi i ndėrmarrjeve publike po bėhet me qėllim qė ekonomia tė ketė shėrbime mė tė mira tė energjisė elektrike, ujit dhe telekomit, tė arrihet vetėqėndrushmėria e tyre financiare dhe tė vihen nėn kontroll fitimet e tyre, tha nė intervistė pėr “Biznesin”, kreu i UNMIK-ut pėr ekonomi dhe rindėrtim, Nikolaus Lambsdorff.

“Konkurrenca do tė vijė, ndoshta jo pėr aeroportin, por nuk pėrjashtohet edhe kjo mundėsi...ne na nevojitet mė tepėr konkurrencė kėtu. Nė fushėn e telekomunikacionit tregu mund tė bėjė shumė gjėra. Nėse keni operatorin e dytė mobil, kemi konkurrencėn e drejtpėrdrejtė, duhet tė ulim ēmimet dhe tė pėrmirėsojmė shėrbimet”, tha ai.

Licensa pėr aeroportin e Prishtinės
Njė fushė tjetėr me tė cilėn po merret vitin e fundi UNMIK-u janė edhe pėrgatitjet qė po bėhen pėr licensimin e aeroportit tė Prishtinės. Pėr kėtė fushė Lambsdorff thotė se po punohet intensivisht dhe brenda njė ose maksimumi dy vjetėsh aeroporti do tė sigurojė licensėn e Organizatės Ndėrkombėtare tė Aviacionit Civil (IKAO).
Pėr kėtė arsye UNMIK-u ia ka besuar shtetit tė Islandės menaxhimin e aeroportit, e cila ka premtuar se do tė sigurojė njė licensė ndėrkombėtare pėr aeroportin.
“Nė drejtim tė licensimit tė aeroportit duhet tė plotėsohen shumė kėrkesa, tė sigurisė dhe tė tjera... Qindra kushte duhet tė plotėsohen. Gjysma e tyre janė realizuar, pėr gjysmėn tjetėr po punohet. Duhet ta ndėrtojmė rrethimin e aeroportit pėr qėllime sigurie dhe kjo nuk ėshtė e lehtė, sepse duhet toka, duhet ndėrtimi i tij, duhet tenderimi; kush duhet t’i bėjė kėto...”, tha ai.
Lambsdorff mendon se certifikimi nuk ėshtė ēėshtje e rėndėsishme pėr arsye praktike. “Aeroporti po funksionon mirė. Pėr herė tė parė kėtė verė ne kemi fluturime edhe natėn, kjo nuk ka ndodhur mė parė”.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail