Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Potencialet kosovare: Mineralet dhe Bujqėsia


Prishtinė, 9 janar 2006 - Afro njė vit mė parė bėmė njė studim mbi potencialet e zhvillimit tė Kosovės. Ishte e qartė se pasuria minerale, sė bashku me bujqėsinė janė potencialet kryesore pėr zhvillim. Sė bashku me BE-nė Banka Botėrore bėri dhe njė studim pėr burimet energjetike nė Evropėn Juglindore, qė ėshtė njė rajon i cili ka nevojė pėr sasia mė tė mėdha tė energjisė elektrike. Burimet e linjitit tė Kosovės erdhėn nė krye tė listės, si mundėsia mė e lirė pėr prodhimin e energjisė dhe furnizimin tė Evropės, i ka deklaruar “Evropės sė Lirė”, thotė pos tjerash, drejtoresha e Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore, Orsalia Kalantzopoulos.

“Nėse Kosova pėrdor nė mėnyrėn e duhur pasuritė e saj tė shumta natyrore, dhe i investon tė ardhurat nga kėto burime nė arsim dhe shėndetėsi, atėherė Kosova mund tė shndėrrohet nė njė vend qė di ta mbajė veten dhe tė zhvillohet duke siguruar jetesė tė mirė pėr banorėt e saj. Por pėr tė ardhur deri kėtu duhet tė jemi shumė tė kujdesshėm nė shumė front”, thotė Kalantzopulos.

Ajo vlerėson se ēėshtja e pazgjidhur e statusit ėshtė njė pikėpyetje e madhe, pasi investuesit privatė tė cilėt shohin pėrfitimin e tyre nė ēdo investim shohin njė rrezik mė tė lartė investimi nė Kosovėn me status tė papėrcaktuar.

“Por gjendja ėshtė stabilizuar dhe diskutimet pėr statusin kanė filluar. Jam e sigurt se do tė arrihet njė zgjidhje nė kėtė drejtim ēfarė do tė lejojė njė prani mė tė madhe tė sektorit privat nė ekonomi. Sektori privat ėshtė i qartė nė atė se ka mundėsi nė Kosovė dhe ata do pėrpiqen t'i pėrdorin mundėsitė qė ofron Kosova”.

Ajo konsideron se rreziku kryesor pėr autoritetet kosovare ėshtė qė tė jenė nė gjendje tė arrijnė baraspeshėn e duhur rreth asaj qė do jetė pėrfitimi i sektorit privat dhe ēfarė do tė pėrfitojė shoqėria, ēfarė do tė shkojė nė favor tė popullsisė. Kėtu kemi parasysh pėrmirėsimin e sistemit arsimor, shėndetėsor, infrastrukturės e kėshtu me radhė.

ECIKS / KosovaLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail