Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Beogradi kundėr ndėrtimit tė termocentralit nė Kosovė


Prishtinė, 06 gusht 2004 - Kosova do tė ketė sė shpejti njė termocentral tė sajin si dhe njė minierė linjiti, gjė qė do t'i japė mė shumė shanse ekonomisė sė saj. Planet pėr ndėrtimin e centralit elektrik dhe minierės sė linjitit janė prezantuar pardje nga zyrtarėt e UNMIK-ut, por kjo ka shkaktuar rritjen e tensioneve nė Beograd. Sipas zyrtarėve serbė, Kosova ėshtė ende pjesė e territorit serb dhe qeveria serbe e konsideron pronė tė saj pasurinė natyrore tė Kosovės. Ndėrkohė, zyrtarėt e UNMIK-ut kanė deklaruar se kanė edhe mbėshtetjen e Bankės Botėrore pėr kėtė nismė. "Kosova duhet tė shfrytėzojė asetin e saj parėsor natyror: sasitė e mėdha tė linjitit, qė ėshtė i cilėsisė mė tė mirė nė Evropė. Ky aset duhet tė shfrytėzohet pėr tė tėrhequr investimet dhe pėr tė hapur fronte tė reja pune", bėri tė ditur UNMIK-u nėpėrmjet njė deklarate. Planifikimi dhe tenderimi pėr njė projekt tė tillė do tė kryhet nė bashkėpunim tė ngushtė me institucionet e pėrkohshme tė vetėqeverisjes. Pėrllogaritja e burimeve ekonomike tė shfrytėzueshme nė Kosovė ėshtė rreth 10 000 mega tonė, shifra mė e lartė dhe burimet mė tė favorshme tė linjitit nė Evropė.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail