Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Konstituohet Bordi Kėshillues i Trepēės


Prishtinė, 5 shtator 2006 - Kryeministri i Kosovės, Agim Ēeku dhe kryeadministratori i Kosovės, Joachim Ruecker, kanė marrė pjesė nė takimin e parė tė Bordit Kėshillues tė Trepēės, i cili ėshtė konstituuar sot nė Mitrovicė. Sipas njoftimit zyrtar, nė kėtė takim kryeministri Ēeku ka thėnė se tani e tutje, Bordi do tė jetė pikė kryesore referuese e tė gjithė tė interesuarve lidhur me Trepēėn, pėr mbrojtjen e interesave tė saj, rivitalizimin dhe riorganizimin e Trepēės.

Ai, mė tutje, ka thėnė se Qeveria e Kosovės, UNMIK-u dhe AKM-ja janė pajtuar kohė mė parė pėr disa parime tė pėrgjithshme pėr Trepēėn. “Trepēa duhet mbrojtur kundrejt kėrkesave tė kreditorėve tė mundshėm dhe aty ku ėshtė e mundshme duhet tė rifillojmė prodhimin pėr tė krijuar vende tė reja tė punės dhe tė ardhura. Njėkohėsisht duhet tė pėrgatisim njė strategji tė saktė, por nėse ėshtė e nevojshme edhe privatizimin e saj”, ka nėnvizuar kryeministri.

Kryeministri ka thėnė se PSSP-ja mė herėt ka vendosur njė moratorium pranė Dhomės sė Veēantė tė Gjykatės Supreme nė ankesat e kreditorėve tė mundshėm pėr t’i shqyrtuar dhe pėr t’i vlerėsuar ato mė vonė dhe nė kėtė kontekst edhe pėr t’u pėrgatitur pėr njė privatizim eventual.

Kryeministri ka shtuar se Bordi i formuar rishtas do tė jetė i gatshėm tė japė kėshilla dhe udhėzime pėr kėto detyra tė rėndėsishme dhe se ai duhet tė sigurojė seriozisht ēėshtjet e rėndėsishme siē janė: mbrojtja e punėtorėve dhe mbrojtja e ambientit, nė mėnyrė qė kėto ēėshtje tė adresohen drejt nė kėtė proces.

Shefi i UNMIK-ut, Joachim Ruecker, mė pas ka bėrė tė ditur pėrbėrjen e Bordit Kėshillues tė Trepēės. Ky Bord do tė pėrbėhet nga Et’hem Ēeku, ministėr i Energjisė e i Minierave, Gerry Galucci, pėrfaqėsues i UNMIK-ut nga Mitrovica, Velimir Bojoviq, kryetar i Komunės sė Leposaviqit, Viktor Ula nga Zyra e Kryeministrit, Ahmet Shala nga AKM-ja, Jovan Dinkiq, menaxher i Trepēės nė Veri, Nazmi Mikullovci, Menaxher i Trepēės nė Jug, Dushko Dragoviq, pėrfaqėsues i Bashkimit Tregtar tė Trepēės nga Veriu dhe Ismet Behrami, pėrfaqėsues i Bashkimit Tregtar tė Trepēės nga Jugu. Ndėrkaq njė ekspert i pavarur nga Shtylla e IV-tė do tė emėrohet sė shpejti.

ECIKS / RTK

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail