Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OEK synon politikė mė tė favorshme doganore dhe fiskale


Prizren, 18 dhjetor 2003 - Afaristė prizrenas tėrhoqėn vėmendjen se nėse vitin e ardhshėm nuk ulen taksat doganore (prej 10 pėr qind), atėherė ndėrmarrjet e kėtij qyteti do tė jenė buzė falimentimit. Drejtuesit e Odės Ekonomike tė Kosovės (OEK) pohuan se nė gjysmėn e dytė tė vitit tė ardhshėm do tė synohet njė politikė mė e favorshme doganore dhe fiskale.

Afaristėt prizrenas mbajtėn dje mbledhjen e kėshillit drejtues tė OEK-ut pėr kėtė rajon, ku u shqyrtuan problemet dhe vėshtirėsitė gjatė kėtij viti. Nė mbledhje mori pjesė edhe kryetari i OEK-ut, Ismail Kastrati.


Nezir Xhoxhaj, pėrfaqėsues i OEK-ut nė Prizren dhe afarist nga ky rajon, tha se taksat doganore gjatė kėtij viti kanė qenė mjaft tė larta, ndėrsa theksoi se nė rast se vitin e ardhshėm ato nuk do tė ulen, atėherė ndėrmarrjet e kėtushme do tė ballafaqohen me vėshtirėsi tejet tė mėdha, apo, sikur u shpreh ai, do tė jenė buzė greminės.

“Importi me vendet fqinje ėshtė shumė i lirė, ndėrsa mė se 50 pėr qind e mallrave nė Kosovė aktualisht importohen nga Serbia e Mali i Zi, jo pėr shkak tė cilėsisė, por pėr shkak tė politikės sė volitshme doganore,” tha Xhoxhaj, duke shprehur mendimin se taksat doganore pėr lėndėn e parė gjithsesi duhen hequr vitin e ardhshėm.

Kreu i OEK-ut, Ismail Kastrati, tha se ėshtė angazhuar pėr njė politikė mė tė favorshme doganore dhe fiskale, ndėrkohė pritet qė angazhimet e pėrgjithshme tė OEK-ut tė kenė efektin e tyre nga mesi i vitit tė ardhshėm, meqenėse nė fazėn e parė nuk ka qenė e mundur tė ndikohet nė zbritjen e taksave doganore.

I pyetur se ēfarė do tė pėrmbajė kjo politikė, Kastrati shpjegoi se synohet qė taksat doganore tė jenė nėn 5 pėr qind dhe tė aplikohen nė mėnyrė lineare pėr tė gjitha importet, jo vetėm pėr mallrat tregtare, por edhe pėr ato qė shėrbejnė pėr nxitje tė zhvillimit tė ekonomisė dhe sektorit tė prodhimit.

Privatizimi

Duke folur pėr qėndrimet mė tė reja rreth procesit tė privazitimit, Kastrati tha se OEK-u vlerėson se prona shoqėrore dhe publike u takon qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt me mundin e tyre e krijuan atė dhe se ata duhet tė qeverisin sė bashku me UNMIK-un.

“Serbia nuk ka tė drejtė tė pėrzihet nė procesin e privatizimit nė Kosovė, por qėllimi i saj ėshtė ta bėjė sa mė tė vėshtirė jo vetėm jetėn ekonomike, por edhe atė politiko - shoqėrore nė Kosovė,” tha kryetari i OEK-ut, Kastrati. Ai ndėrkaq shtoi se ndėr objektivat e kėtij organizmi, pėr vitin e ardhshėm, ėshtė riintegrimi i ekonomisė sė Kosovės nė rajon, nė mėnyrė qė ajo tė mos mbetet si vrimė e zezė dhe se deri nė zgjedhjen e statusit tė vendit, ajo tė ketė njė status tė veēantė dhe tė trajtohet si etnitet i veēantė, nė mėnyrė qė tė anėtarėsohet nė organizma tė ndryshėm qoftė tregtarė apo financiarė.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail