Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nė Kosovė, 150 mijė punonjės piratė


Nga 311 mijė tė punėsuar nė Kosovė ne sektorin publik dhe privat, vetėm 145 mijė prej tyre paguajnė tatim mbi pagat. Krahasuar me njė vit mė parė, nė vitin 2003 ka shėnuar njė rritje prej 3.9 pėr qind

Prishtinė, 26 mars 2005 - Mbi 150 mijė njerėz nė Kosovė tė punėsuar vjedhin ēdo muaj buxhetin e Kosovės duke mos paguar detyrimet qė kanė, tatimin mbi pagat. Kjo shifėr alarmante e mospaguesve tė tatimit ėshtė bėrė publike nga vetė Ministria e Ekonomisė dhe Financave gjatė prezantimit tė Ekonomisė sė Kosovės nė vitin 2004 dhe perspektivės sė saj pėr vitin 2005.

“Nė bazė tė tė dhėnave nė dispozicion numri i tė punėsuarve ishte rreth 311 mijė veta. Numri zyrtar i tė punėsuarve qė paguajnė tatim mbi pagat shėnoi njė rritje tė lehtė, krahasuar me vitin paraprak rreth 3.9 pėr qind. Gjithsej numri i atyre qė paguajnė tatim mbi paga ėshtė 145 mijė”, thuhet nė raportin e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave, tė publikuar tė enjten.

Sipas tyre, punėsimi nė vitin 2004 gjithashtu ka shėnuar rritje si nė sektorin publik ashtu edhe nė atė privat. Nė sektorin publik, nė vitin 2004 ka pasur rreth 5 mijė vende tė reja pune, ndėrsa numri i pėrgjithshėm i tė punėsuarve nė tė dy sektorėt ėshtė rreth 311 mijė. “Mendoj se jemi tė vetėdijshėm se kemi njė papunėsi shumė tė lartė, njė varfėri ekstreme qė kap 15 pėr qind tė popullsisė ose njė rebalancė katastrofale tė importit dhe eksportit”, pohoi drejtori i Entit tė Statistikave tė Kosovės, Hysni Thaēi.
Punėtorėt qė paguajnė mė sė shumti tatim janė ata qė punojnė nė sektorėt qė paguhen nga shteti. Ky segment pėrmbush 50 pėr qind tė tatimpaguesve qė nė total janė 145 mijė. Ndėrmarrjet me pronar tė vetėm marrin pjesė me 18 pėr qind, ndėrsa ato private me 13 pėr qind nė pagesėn e tatimeve mbi pagat.

Ndėrmarrjet shoqėrore kanė vetėm 8 pėr qind ndėrsa ato publike dhe shtetėrore vetėm 9 pėr qind. Paga mesatare nė Kosovė nė vitin 2004 ishte 218 euro. Nė prezantimin e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave janė dhėnė edhe detajet e tjera pėr ekonominė e Kosovės.

Pėrkundėr parashikimeve tė zymta, megjithatė, nė Kosovė ka pasur njė rritje ekonomike. “Gjatė vitit 2004 kemi konstatuar me njė rritje prej 3.2 pėr qind”, tha Naim Blakēori, shef i Departamentit tė Politikave Makroekonomike nė Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave. Ėshtė dhėnė edhe shifra e ndėrmarrjeve qė operojnė nė Kosovė. Sipas kėtij prezantimi, del se nė Kosovė janė 41 mijė biznese tė regjistruara. Nė mesin e tyre mbizotėrojnė ndėrmarrjet e vogla tregtare rreth 55 pėr qind, mė pastaj vjen sektori i transportit me 15 pėr qind si dhe sektori i industrisė me 10 pėr qind.

Gjithashtu mbi 91 pėr qind e 41 mijė bizneseve nė Kosovė janė ndėrmarrje tė vogla me njė pronar.Fakte:
Numri i bizneseve: 41.000
Numri i tė punėsuarve: 311.000


Paga mesatare: 218 euro
Papunėsia: mė e madhe se 42 %
Rritja ekonomike: 3.2 % ( 2004)

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail