Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ekspertėt kėrkojnė ndryshim tė politikave makroekonomike


Prishtinė, 13 janar 2004 - Vitin e kaluar ekonominė e Kosovės e karekterizuan problemet e shkaktuara me ndėrprerjen e privatizimit, moskompletimi i infrastrukturės ligjore, konkurrenca jolojale, ndėrkohė qė vlerėsohet si ecuri pozitive nėnshkrimi i marrėveshjes pėr tregti tė lirė me Shqipėrinė, si edhe shtimi i investimeve tė brendshme.

Ekonomia e Kosovės, me probleme tė llojit tė vet, ėshtė duke lėvizur pėrpara, megjithė mosekzistimin e shėnimeve tė sakta lidhur me aktivitetet ekonomike qė zhvillohen nė vendin tonė. Ekonomistėt pajtohen se, nė kushte normale, realisht ka mundur tė bėhet mė shumė, mirėpo mendojnė se nuk ėshtė arritur pak. Drejtori i Institutit Ekonomik, prof. Musa Limani, pėrndryshe njėri ndėr kritikėt mė tė ashpėr tė ecurive tė tashme ekonomike, vlerėson se, nėse nuk ndryshohet politika makroekonomike si edhe forma dhe modeli i procesit tė privatizmit, ekonomia do tė futet nė njė krizė edhe mė tė thellė.

“Unė jam shumė skeptik dhe nėse vazhdohet me kėto politika zhvillimore, me kėtė formė dhe model tė procesit tė privatizmit dhe me kėtė menaxhim tė mjeteve buxhetore, nuk pritet ndonjė pėrmirėsim, por pėrkundrazi problemet sociale do tė rriten”, ka theksuar Limani.

Nėnkryetari i OEK, Mustafė Ibrahimi thotė se institucionet e Kosovės nė rend tė parė duhet t’i nxjerin ligjet ekonomike dhe vendi ynė tė ketė qasje nė institucionet financiare ndėrkombėtare dhe ka shtuar se: “Kosova, pėrveē qė duhet tė identifikohet si entitet i veēantė ekonomik duhet tė ketė qasje nė institucionet ndėrkombėtare financiare ngase Kosova si e izoluar nuk mund tė ecė pėrpara”.

Njė e arritur tjetėr e veēuar ėshtė edhe Buxheti i Konsoliduar i Kosovės, i cili kėtė vit plotėsohet tėrėsisht nga tė hyrat vendore.

ECIKS / RK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail