Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

ISO: Kosova mund tė ketė SWIFT-kodin e vet


Prishtinė, 9 tetor 2004 - Organizata Ndėrkombėtare e Standardeve (ISO) i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesės sė shefit tė UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, pėr ta pėrdorur njė SWIFT kod tė posaēėm pėr Kosovėn, i cili do tė dallonte nga ai i Serbisė dhe Malit tė Zi.

Petersen mė 19 gusht tė kėtij viti kishte kėrkuar pėrmes njė letre nga ISO-ja, qė tė aprovohet kodi ekzistues pėr Kosovėn "QZ" i cili aktualisht ėshtė duke u pėrdorur edhe nga "VISA Card".

Nė letrėn e ISO-s, drejtuar shefit tė UNMIK-ut thuhet se Organizata Ndėrkombėtare e Standardeve, nuk e kundėrshton pėrdorimin e "SWIFT" kodit tė "VISA Card" pėr Kosovėn.
Kodi "QZ" gjendet nė radhėn e kodeve tė caktuara tė shfrytėzuesve, prandaj, Agjencia e Mirėmbajtjes sė ISO-sė nuk e kundėrshton VISA-n qė ta pėrdor "QZ" pėr tė identifikuar territorin e Kosovės pėr shfrytėzim tė aplikacionit pėr "SWIFT", thuhet nė letrėn e ISO-s dėrguar mė 29 shtator 2004 nė adresė tė Jessen-Petersenit.

ECIKS / QiK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė



Analizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?



Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail