Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova sėrish pėrballet me mungesė tė energjisė


Prishtinė, 22 nėntor 2005 - Korporata Energjetike e Kosovės njofton se mbrėmė pas mesnatės ka qenė e detyruar tė nxjerrė nga puna bllokun B1 tė termocentralit “Kosova B”, pėr shkak tė rrjedhjeve tė mėdha nė brendėsinė e kalasė. Nė bazė tė parashikimeve kjo njėsi pritet tė mbetet jashtė pune sė paku 36 orė.

Pėr ta zbutur kėtė gjendje tė krijuar, KEK-u ka filluar tė importojė energji emergjente: 100 MW pėr orė nga NEK-u i Bullgarisė nga ora 00:00; 20 MW pėr orė nga Rumania pėrmes kompanisė tregtare EGL nga ora 08:00 dhe duke filluar nga ora 16:00 do tė fillojė importimi shtesė prej 150 MW pėr orė nga kompania EPS e Serbisė. KEK-u do tė vazhdojė furnizimin e pandėrprerė pėr institucionet e rėndėsishme tė vendit, ndėrsa pėr konsumatorėt tjerė, orari i reduktimeve do tė jetė 4:2 dhe gjatė pikut do tė zbresė nė 3:3, ka njoftuar Zyra ekzekutive pėr marrėdhėnie me publikun, pranė KEK-ut.

RTK / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail