Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nėnshkruhet MTL-ja mes Maqedonisė dhe Kosovės


Prishtinė, 1 shtator 2005 - Me kėmbimin e letrave ndėrmjet shefit tė UNMIK-ut Soren Jessen Petersen dhe zėvendėskryeministrit maqedonas Minēo Jordanov, ėshtė nėnshkruar sot Marrėveshja pėr tregti tė lirė mes Kosovės dhe Maqedonisė. Marrėveshja mundėson shkallė tė lartė tė liberalizimit tė tregtisė dhe do tė zbatohet sipas rregullave tė Organizatės tregtare botėrore, ndėrsa kohėzgjatja e saj ėshtė e lidhur me mandatin e UNMIK-ut nė Kosovė

Zėvendėskryeministri i Maqedonisė Minēo Jordanov dhe pėrfaqėsuesi i posaēėm i sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara pėr Kosovėn, Soren Jesen Petersen, me kėmbim tė letrave, kanė nėnshkruar sot Marrėveshjen e pėrkohshme pėr tregti tė lirė mes Republikės sė Maqedonisė dhe UNMIK-ut, kėshtu ka bėrė tė ditur sot Qeveria e Maqedonisė. UNMIK-u, siē kumton kabineti i kryeministrit te Maqedonisė, kėtė Marrėveshje do tė fillojė pėrkohėsisht ta zbatojė nga data e nėnshkrimit tė saj, ndėrsa hyrja formale nė fuqi do tė pasojė pas ratifikimit tė saj nė Kuvendin e Maqedonisė. Marrėveshja e pėrkohshme, e cila mundėson shkallė tė lartė tė liberalizimit tė tregtisė, do tė zbatohet sipas rregullave tė Organizatės tregtare botėrore, ndėrsa kohėzgjatja e saj ėshtė e lidhur me mandatin e UNMIK-ut. Siē thuhet nė kumtesė, bėhet fjalė pėr marrėveshje asimetrike. Tregtia e pėrgjithshme pėr import tė prodhimeve nga Kosova nė Maqedoni ėshtė me trajtim tė padoganuar, derisa pėr eksportin e prodhimeve tė Maqedonisė nė Kosovė ėshtė paraparė trajtim pa doganė pėr 90 pėr qind tė prodhimeve, pėrveē pėr tetė prodhime pėr tė cilat dogana vazhdimisht do tė zvogėlohet nė periudhėn e tranzicionit prej dy viteve e gjysmė. Me doganė nė Kosovė do tė hyjnė nafta, vezėt, qepa, lakra, specat dhe vera. Kėto prodhime industriale dhe bujqėsore do t'i nėnshtrohen doganės nė periudhė prej 2,5 viteve, pas ēka nga 1 janari tė vitit 2008 do tė lirohen nga dogana. Deri nė fund tė kėtij viti kėto prodhime do tė kenė doganė prej tetė pėr qind, ndėrsa vitin e ardhshėm shtatė dhe nė vitin 2007 do tė doganohen me nga gjashtė pėr qind. Ndryshe, edhe pėrkundėr mos nėnshkrimit tė deritanishėm tė kėsaj marrėveshje, Kosova ka mė shumė se njė muaj qė ka filluar ta praktikoj marrėveshjen, e cila sipas ekspertėve ekonomik, ka ndikuar nė rritjen e buxhetit tė Kosovės.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail