Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

ECIKS dhe RIINVEST nėnshkruajnė memorandum bashkėpunimi


Prishtinė, 15 maj 2004 - Ne takimet e punes ne mes te kryetarit te ECIKS, Kujtim Dobruna dhe kryetarit e nenkryetarit te institutit RIINVEST, Muhamet Mustafa dhe Isa Mustafa, te mbajtur dje ne Prishtine, jane identifikuar nje sere lemish te bashkepunimit te ndersjelle. Perkrahja e procesit te privatizimit permes stimulimit te investimeve te huaja, zhvillimi i ekonomise permes investimeve te huaja direkte, informimi i drejteperdrejte e aktiv i investitoreve te huaj, hulumtimet e projektet e perbashketa, kane qene disa nga temat e shqyrtuara.

Ka qene vleresim i dyanshem se ECIKS dhe Riinvest jane komplementar me njeri-tjetrin dhe kane ide e qendrime te perbashketa sa i perket nevojave te ekonomise se Kosoves. Vleresohet nevoja e shfrytezimit te potencialeve te diaspores, vecanerisht e potencialeve intelektuale. Puna informative rreth investimeve, privatizimit dhe ekonomise kosovare ne pergjithesi, eshte cilesuar si kryesorja per permiresimin e imazhit te Kosoves dhe stimulimin e investimeve te huaja ne Kosove.

Si rezultat i takimeve te punes, ECIKS dhe RIINVEST kane nenshkruar nje memorandum mirekuptimi e bashkepunimi me te cilin shprehin vullnetin e koordinimit te veprimeve dhe shkembimit te informatave me qellim te stimulimit te investimeve te huaja dhe perkrahjes se zhvillimit ekonomik te Kosoves.

Perkrahja e ndermarresve ne hulumtimet e tregut, ne planet e biznesit, ne elaborimin e ideve per biznes ne bashkepunim me partnere potencial nga jashte, trasimi i rruges me te lehte per integrime ekonomike rajonale e evropiane, bashkepunimi me institucionet e shtetit Austriak dhe ndermarrjeve nga vendet gjermanofolese, jane disa nga ceshtjet prioritare ku ECIKS ka mundesite dhe potencialet te ndihmoje.

RIINVEST konsiderohet si instituti me serioz ekonomik ne Kosove, ndersa ECIKS eshte nje organizate jo-profitabile e krijuar ne Vjene te Austrise e qe per qellim kryesor ka perkrahjen e zhvillimit ekonomik te Kosoves dhe stimulimin e drejteperdrejte te investimeve te huaja ne Kosove.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail