Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė


Ottawa, 8 janar 2004 - Kosova dhe Hong Kongu janė dy vendet me optimiste nė botė, thekson sondazhi mė prestigjioz nė botė, i zhvilluar nga "Gallup International". Rezultatet, e kėtij sondazhi qė u muarėn gjatė muajve nėntor - dhjetor 2003, dhe ju referuan tė dhėnave tė nxjerra nga 60 shtete, duke intervistuar kėshtu mbi 65 mijė qytetar kryq e tėrthor botės, pėr tė klasifikuar vendin mė optimist dhe mė me prespektiv pėr vitin 2004.

Disa ngjarje specifike kanė pasur efekte dramatike nė disa vende nė dhėnien e rezultateve. P.sh. Hong Kongu, i mbėrthyer vitin e kaluar - 2003, nga frika e tmerrshme e sėmundjes SARS, shfaqi krejt habitshėm, optimizėm e perspektivė tė madhe pėr 2004. Nė tė njėjtėn kohė, qė Gjeorgjia, pas rrėzimit tė Eduard Shevardnaxes, ka tė drejtė tė jetė mė optimiste dhe mė me perspektivė se herat e tjera.

Njė fakt qė ia vlen tė potencohet mė tė madhe, thonė analistėt e kėtij sondazhi, ėshtė patjetėr Kosova. Pikėrisht, Kosova, e cila, aktualisht, udhėhiqet nga njė adminstratė ndėrkombėtare nėn kontrollin e Kombeve tė Bashkuara, ka edhe rezultatet mė perfekte dhe mė tė admirueshme. Rezultatet e saja u japin shpresė dhe i frymėzojnė njėkohėsisht ndėrkombėtarėt, e vendasit, qė pėr tre vjet rresht, ata tė jenė nė krye tė vendeve mė optimiste dhe mė me perspektivė nė botė. Rezultatet e Kosovės, sipas tyre, tregojnė qartė se Kosova ėshtė vendi me mė stabilitet dhe siguri dhe se nė tė ardhmen pret qė kėto shifra tė ngrihen edhe mė lart dhe Kosova tė prosperojė.

Top 10 optimistėt: Hong Kong 76, Kosova 76, Gjeorgjia 73, Azerbeixhani 72, USA 69, Australia 68, India 67 Argjentina 66, Nigeria 65, Kanadaja 60.

Duke pėrmendur rezultatet e kėtij sondazhi ekspertėt e tij theksojnė se veē Kosovės, qė ėshtė ndėr 10 vendet mė me optimizėm dhe perspektiv nga vendet evropiane, asnjė vend tjetėr europian nuk mundi tė klasifikohet nė 10 vendet e para. Dhe pėr ēudi disa vende evropiane madje futen nė renditjen e 10 vendeve mė me pa prespektivė, e pa optimizėm qytetar. Ku si pėrher midis tyre bie nė sy mėnjėherė Shqipėria dhe Greqia. Ndėr 10 grekėr tė pyetur ose 46% e grekėrve, ndjehen, pesimistė dhe shumė tė pashpresė, se ka ndonjė perspektivė tė mirė pėr 2004-tėn, Greqia, megjithse aty do tė luhen dhe lojėrat Olimpike.

Top 5 pesimistėt: Sllovakia, Shqipėria 50, Greqia 46, Polpnia 43, Ekuadori 43, Portugalia 41.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail