Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Prishtina pa rrymė


Prishtinė, 13 shkurt 2007 - Si pasojė e disa defekteve tė KEK-ut, njė pjesė e qytetarėve tė Prishtinės ėshtė ballafaquar tė martėn me reduktime tė ashpra tė energjisė elektrike. Zėdhėnėsja e KEK-ut, Donika Kadaj- Bujupi, pohoi sė nė qytetin e Prishtinės nė disa pjesė nuk ka pasur rrymė, por bėhet fjalė pėr prishje e jo pėr reduktime nė mungesė tė energjisė. Ajo tha se nuk ka informacione se pėr ēfarė prishje bėhet fjalė. "Mė kanė njoftuar se ka prishje, por mė shumė nuk kam informacione", theksoi ajo.

Zėdhėnėsja Bujupi thotė se tė gjithė qytetarėt e Kosovės janė duke u furnizuar rregullisht me energji elektrike. "Vetėm nė raste tė ngarkesave, nė orėt e mbrėmjes, do tė zbatohet plani ABC i furnizimit me energji elektrike", tha Bujupi. Sipas zėdhėnėses, gjatė ditės sė martė janė nė dispozicion 793 orė megavat energji elektrike, prej tyre 147 sigurohen nga importi.

Ndėrkaq, 16 megavat vijnė nga Hidrocentrali i Ujmanit. Nė bazė tė raportit tė KEK-ut, qytetarėt qė gjenden nė kategorinė A, do tė kenė furnizim pandėrprerė tė energjisė elektrike, ata tė kategorisė B, 5 do tė jenė me rrymė dhe njė pa tė. Ndėrkaq, qytetarėt qė gjenden nė kategorinė C, katėr orė do tė jenė nė dritė dhe dy nė terr.

ECIKS / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail