Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Petersen konfirmon bartjen e kompetencave ekonomike


Prishtinė, 22 dhjetor 2004 -Shefi i UNMIK-ut, Soren Jesen Petersen, konfirmoi sot bartjen e kompetencave ekonomike ne qeverine e vendit. Pas nje takimi me kryeministrin Ramush Haradinaj ai tha se do t'i kosovarizojne te gjitha institucionet ekonomike dhe do t'i dorezojne kompetencat ne autoritetin e bankave dhe te buxhetit te konsoliduar. "Kryeministri Haradinaj do te jete udheheqes i keshillit Ekonomik Fiskal", tha sot kryeadministratori Jesen Petersen, pas nje takimi me kryeministrin Haradinaj, ne zyren e ketij te fundit. "Une vereje nje proces ne te cilin institucionet vendore marrin gjithnje e me teper kompetenca dhe ne gjithnje e me teper mbesim prapa ne nje rol keshilldhenes dhe mbeshtetes". Kryeministri Haradinaj tha se kishin biseduar per bartjen e kompetencave ne fushen e ekonomise. "Kompetencat ekonomike per qeverine e Kosoves. Nje Plan veprues qe eshte i hartuar dhe qe do te detajizohet edhe me tutje dhe me kete rast e falenderoi kryeadministratorin per nje pune intensive ne kete drejtim". Sipas kryeadministratorit nderkaq, dy prioritetet kryesore per Kosoven ne vitin 2005 jane; permbushja e standardeve dhe zhvillimi ekonomik.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail