Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Serbia kėrkon ndėrprerjen e procesit tė privatizimit nė Kosovė


Beograd, 16 Dhjetor 2003 – Pėrmes njė letre tė nėnshkruar nga Nebojsha Ēoviq, qeveria serbe i ka bėrė tė dielėn thirrje kryeadministratorit tė Kosovės Hari Holkeri qė menjėherė tė ndalojė procesin e privatizimit nė Kosovė. Nė tė kundėrtėn Serbia do tė padisė UNMIK-un nė Gjykatėn Ndėrkombėtare. Nė letrėn dėrguar Holkerit, Ēoviē thekson se ėshtė i papranueshėm qėllimi i drejtorit tė Bordit tė AKM-sė, Nikolas Lambsdorf, qė tė bėjė ratifikimin e kontratave tė ndėrmarrjeve kosovare nga rrethi i parė dhe i dytė i procesit tė privatizimit, pa shikuar vendimet e sjella paraprakisht lidhur me kėtė ēėshtje. Ēoviē vlerėson se Lambsdorf vetes i ka sjellė tė drejtėn pėr tė sjellė vendime, tė cilat nuk pėrkojnė as me rregullat e UNMIK-ut. Ai ka thėnė se Serbia ėshtė pronare e shumicės sė ndėrmarrjeve dhe si e tillė ka tė drejtėn e pronės gjatė shitjes sė tyre dhe kjo shitje nuk mund tė bėhet pa pajtimin e saj.

Administrata e Kombeve tė Bashkuara nė Prishtinė deri mė tani nuk i ka komentuar kėrcėnimet e Beogradit zyrtar. Ndėrsa sot pritet qė nė mbledhjen e Bordit tė AKM-sė tė vendoset pėrfundimisht pėr vazhdimin e procesit tė privatizimit, zyrtarė tė Qeverisė sė Kosovės kanė paralajmėruar se do tė kėrkojnė edhe nė kėtė takim shkarkimin e Maria Fucci dhe pėrgjegjėvse tė tjerė tė Zyrės Ligjore tė AKM-sė.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail