Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Strategjia ekonomike tė hartohet me institucionet shekencore


Prishtinė, 23 janar 2004 - Pėrpilimi i njė strategjie tė qėndrueshme mund tė bėhet vetėm me angazhimin e institucioneve shkencore tė Kosovės, siē ėshtė akademia e shkencave, universiteti, institutet e ndryshme dhe ekspertėt e lėmive tė ndryshme, kanė konstatuar ekspertėt e ekonomisė nė njė takim nė Prishtinė, me ē’rast u debatua pėr strategjinė e hartuar, kohė mė parė, nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė.

Strategjia e zhvillimit afatmesėm ekonomik ėshtė e domosdoshme pėr orientimin e zhvillimin tė mėtejshėm tė vendit. Me strategjinė zhvillimore duhet t’u jepet pėrparėsi degėve prodhuese, qė janė bartėse tė ekonomisė dhe qė mund ta shpiejnė Kosovėn pėrpara, tha kryetari i Lidhjes sė Ekonomistėve Nuri Bashota dhe ka shtuar se, njė strategji e qėndrueshme do tė mund tė hartohej vetėm me pjesėmarrjen e institucioneve shkencore tė Kosovės, siē ėshtė akademia e shkencave, universiteti, institutet e ndryshme dhe ekspertėt.

Kjo strategji, e cila nuk mbėshtetet nė indikatorė tė rėndėsishėm, nė burime dhe tė dhėna statistikore, por nė aplikimin e anketave, vetėm sa e zhvlerėson nivelin shkencor, theksoi Bashota.

Ndėrtimi i banesave qė ka pėrparėsi sipas strategjisė sė Ministrisė sė tregtisė, nuk ėshtė bartės i prodhimit. Ndėrsa norma e rritjes sė brutoprodhimit vendor dhe tė ardhurave kombėtare, qė parashihet tė rritet 28 pėrqind, ėshtė e paarritshme, tha mė pas Bashota.

Me qė dokumenti paraqet rrjedhat ekonomike pėr periudhėn 5 vjeēare, atėherė atij duhet t’i qasemi mė seriozisht, qė tė bėjmė njė strategji tė mirėfilltė, tha profesori Sabri Kadriu.

Ndėrsa drejtori i Institutit Ekonomik, Musa Limani, tha se megjithė mangėsitė, hartuesit e saj, pra Ministria e tregtisė dhe industrisė, ka vėnė nė pah domosdoshmėrinė pėr njė strategji zhvillimore tė vendit.

Vėrejtjet nga kjo tryezė do t’i drejtohen Qeverisė sė Kosovės, ndėrkohė qė me rastin e prezantimit tė kėsaj strategjie, ministri i tregtisė dhe industrisė, Ali Jakupi, tha se mirėpresin tė gjtiha vėrejtjet dhe sugjerimet, tė cilat do tė pėrfshihen nė dokumentin nė fjalė, para se ai tė paraqitet si strategji e qeverisė.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail