Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rexhepi: Kosova e pėrshtatshme pėr investime tė huaja


Prishtinė, 28 shtator 2004 - Kosova ka njė mjedis tė pėrshtatshėm makroekonomik dhe kushte tė mira ligjore pėr investimet e huaja. Ky ishte vlerėsimi i pjesmarrėsve tė konferencės disa ditėshe qė filloi sot nė Prishtinė, tė organizuar nga Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė, Qendra Informative e Biznesit pėr Evropėn Lindore dhe Qendrore. Nė kuadėr tė misionit tė SHBA-ve pėr Tregti, Industri dhe Investime nė Kosovė marrin pjesė 10 kompani private nga SHBA-tė, si dhe anėtarė tė shquar tė Odės Ekonomike Amerikane nė Shqipėri.


Po ashtu nė kėtė konferencė ishin tė pranishėm edhe biznesmenėt kosovarė si dhe pėrfaqėsues tė lartė tė institucioneve ndėrkombėtare e vendore. Qėllimi i kėtij misioni ėshtė krijimi i njė partneriteti ndėrmjet kompanive tė SHBA-ve dhe atyre tė Kosovės, pėrfshirė edhe kompanitė private dhe ato qė do tė privatizohen. Kreu i misionit diplomatik amerikan nė Kosovė, Filip Goldberg tha se Kosova ka nevojė tė zhvillojė lidhje tė forta me botėn e jashtme, si kushte qė tė shėnojė pėrparim dhe sukses. Prandaj, shtoi Goldberg, nė ekonominė globale moderne Kosova nuk mund tė mbijetojė pa hyrė nė kėtė treg. "Ėshtė me rėndėsi qė tė zhvillojmė njė ekonomi, e cila do tė jetė e qėndrueshme, qė do tė ofrojė njėkohėsisht punė dhe prosperitet pėr tė gjithė qytetarėt. Dhe nė njė ekonomi globale, mėnyrė e vetme pėr ta bėrė kėtė ėshtė duke promovuar investimet. Mėnyra jonė ėshtė qė t'i ndihmojmė biznesmenėt amerikan dhe t'iu zgjojmė njėherit interesimin e tyre pėr tė ardhur kėtu dhe pėr t'i shyrtuar mundėsitė se ku mund tė investohet", theksoi Goldberg.


Ndėrkaq kreu i qeverisė, Bajram Rexhepi u tha biznesmenėve amerikanė se Kosova i plotėson tė gjitha kushtet pėr investimet e jashtme. Rexhepi pohoi se Kosova ka njė partneritet tė mirė tė sektorit publik dhe atij privat, mundėson regjistrim tė shpejt tė bizneseve, ka tatime tė favorshme nė rajon, ligje kompatibile me ato evropiane e pėrparėsi tė tjera.


Shefi i shtyllės sė IV tė UNMIK-ut, Nikolas Lambsdorf, tha se kemi krijuar kushte makroekonomike, kornizė ligjore pėr biznes, infrastrukturė, njė pjesė e kompetencave janė transferuar nė Qeveri dhe Kosova ėshtė shumė e gatshme pėr investime tė huaja. "Jam krenar pėr kėtė pėrparim qė ka arritur Kosova, e cila ėshtė shndėrruar nė njė vend me ambient gati si tė Bashkimit Evropian dhe se shumė shpejt do tė garojė me vendet e BE-sė dhe po tėrheq mjaft investime", nėnvizoi Lambsdorf. Mė tutje Lambsdorf u ka thėnė biznesmeve amerikantė se Kosova ka njė ambient biznesi dhe ka potencial pėr energji dhe sektorin e minierave, ka taksa tė ulėta dhe shumė tė pėrshtatshme pėr investime.


Konferenca vazhdon punimimet duke promovuar hulumtimin e tregut dhe mundėsitė reale tė investimeve amerikane nė Kosovė.


ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail