Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM akuzohet se po ndikohet nga Beogradi


Prishtinė, 11 mars 2004 - Drejtori i Institutit “Riinvest”, Muhamet Mustafa, tha se AKM nuk duhet ta konsiderojė veten tė gjithėpushtetshme dhe tė vetėmjaftueshme. Pėrfaqėsuesit e institucioneve kosovare, shoqėria civile dhe ekspertėt e pavarur akuzuan tė martėn Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM) se po ndikohet nga Beogradi zyrtar lidhur me menaxhimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė.
Muhamet Mustafa, drejtor i Institutit “Riinvest”, tha se qėndrimet e qeverisė sė Serbisė nė njėfarė mėnyre po reflektohen nė procedurat e reja tė privatizimit, tė cilat janė hartuar nga AKM-ja.

Mustafa i bėri komente gjatė njė tryeze tė organizuar nga “Riinvesti” lidhur me ēėshtjen e privatizimit nė Kosovė.
Mendim gati tė ngjashėm me drejtuesin e “Riinvestit” kishte edhe Ali Jakupi, ministėr i Tregtisė dhe Industrisė dhe anėtar i qeverisė nė bordin e AKM-sė.

“Me ndikimin qė bėn Beogradi nė procesin e privatizimit do tė largohen tė gjithė investitorėt e brendshėm dhe tė jashtėm”, - tha Jakupi.

Ministri i Tregtisė, duke folur nė emrin e tij personal, tha se zgjidhja e vetme pėr procesin e privatizimit do tė ishte ndėrrimi komplet i bordit tė AKM-sė. Ai nuk dha shpjegime se nga kush do tė duhej tė pėrbėhej nė tė ardhmen ky bord.

Javėn e kaluar Harri Holkeri, pa pėlqimin e qeverisė dhe bordit tė AKM-sė, ka autorizuar shefin e Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Nikolaus Lambsdorff, qė tė nėnshkruajė 11 kontratat pėr shitjen e ndėrmarrjeve nga raundi i dytė, qė tė vazhdojė me raundin e tretė tė privatizimit, si dhe tė fillojė pėrgatitjen e draftit pėr ndryshimin e procedurave tė privatizimit. Kėto vendime ende nuk janė konkretizuar.
Privatizimi nė Kosovė ėshtė bllokuar mė 5 tetor tė vitit tė kaluar me njė vendim tė Nikolaus Lambsdorff, i cili ka shkaktuar thyerje tė mėdha midis administratės ndėrkombėtare dhe qeverisė.

Muhamet Mustafa tha se ndėrprerja e procesit tė privatizimit ka dėrguar sinjale dekurajuese te investitorėt potencialė dhe nė pėrgjithėsi e ka dėmtuar imazhin e Kosovės.

“Transparenca e AKM-sė ndaj parlamentit, donatorėve dhe sidomos opinionit, ndonėse ishte proklamuar si parim kyē i punės sė AKM-sė ishte nė nivel tejet tė ulėt”, - tha ai dhe shtoi se AKM dhe UNMIK-u nuk kanė ndėrtuar qėndrim tė qartė pėr t’u mbrojtur nga paditė serbe pėr privatizimin.
“AKM nuk duhet ta konsiderojė veten tė gjithėpushtetshme dhe tė vetėmjaftueshme”, - tha Mustafa.

Ahmet Shala, zėvendėsdrejtor i AKM-sė, gjatė tryezės sė sotme pėrcolli propozimet e drejtoreshės sė AKM-sė Mari Fucci-t pėr ndryshimin e procedurave tė privatizimit tė cilat janė nė dikutim. Shumica e kėtyre propozimeve janė bėrė prej kohėsh publike nga mediat.

Esenca e kėtyre propozimeve ishte transferimi i tė gjitha obligimeve tė ndėrmarrjes shoqėrore nė ndėrmarrjen e re.
Qė nga ardhja e Lambsdorff dhe Fucci-it nė krye tė AKM-sė, para 6 muajsh, procesi i privatizmit nuk ka lėvizur asnjė hap pėrpara, ndėrsa kundėrthėniet midis ndėrkombėtarėve dhe vendorėve sa vijnė dhe thellohen.

ECIKS/Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail