Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

E duan linjitin e Kosovės


Prishtinė, 10 tetor 2006 - Kosovarėt mund t'ua kenė marrė inati kapaciteteve energjetike tė vendit, por tė huajt duket se i duan ato tej mase. Si asnjėherė deri sot, nė njė konferencė tė Ministrisė sė Energjetikės pėr energjetikėn kosovare kanė marr pjesė 30 kompani tė huaja me rreth 90 deri nė 100 pjesėmarrės nga vendet e rajonit dhe tė Evropės.

Krerėt mė tė lartė tė institucioneve kosovare u kanė premtuar investitorėve tė huaj dhe vendorė se ata do tė avancojnė shėrbimet publike, do tė krijojnė lehtėsira fiskale dhe buxhetore me qėllim qė tė krijohen parakushte pėr zhvillimin ekonomik tė gjithmbarshėm tė Kosovės.

Krijimi i kushteve pėr investime tė jashtme nė vend do tė jetė prioritet edhe i Planit Kombėtar tė Zhvillimit Ekonomik tė Kosovės. Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tha se gjatė shtatė viteve tė fundit institucionet kosovare sė bashku me UNMIK-un kanė ngritur njė bazė tė mirė ligjore dhe institucionale nė tė mirė tė zhvillimit ekonomik tė vendit.

"Korniza ekzistuese ligjore u garanton investitorėve njė siguri tė plotė tė aktivitetit, tė pronės dhe pėrdorimit tė fitimit", tha kryetari Sejdiu.

Mirėpo, ai pranoi se institucionet e vendit duhet tė punojnė edhe mė shumė pėr krijimin e kushteve mė tė mira pėr investime pėrmes zbatimit tė ligjeve dhe praktikave mė bashkėkohore. Sipas Sejdiut, zhvillimi i sektorit tė energjisė ėshtė faktor shumė i rėndėsishėm pėr krijimin e parakushteve pėr zhvillimin e pėrgjithshėm ekonomik tė vendit.

"Duke pasur parasysh se energjia ėshtė njė input tepėr i rėndėsishėm i prodhimtarisė dhe shėrbimeve, por edhe njė determinant kyē i standardit tė jetesės sė qytetarėve, investimet e reja nė kėtė sektor, qofshin ato tė hapjes sė mihjes se re, rehabilitimit tė blloqeve ekzistuese apo ndėrtimit tė kapaciteteve tė reja gjeneruese, duhet tė sigurojnė shfrytėzim efikas tė resurseve dhe standardeve evropiane tė ambientit", tha kryetari Sejdiu.

Ndėrsa shefi i UNMIK-ut, Joachim Ruecker, tha se Kosova me kapacitetet e saj mundėson edhe furnizim pėr vendet tjera me energji elektrike.

"Kosova pėrmban 45 pėr qind tė depozitave tė pėrgjithshme tė linjitit tė Evropės, ka aftėsi pėr tė qenė njė prodhues i madh i energjisė pėr tėrė rajonin. Sektori i energjisė ka njė potencial mjaft tė madh dhe Kosova ka mundėsi qė tė prodhojė energji me ēmim mė tė arsyeshėm", tha ai.

Sipas Ruecker, me hartimin e strategjisė energjetike, UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės po mundohen tė krijojnė njė ambient tė mirė pėr tėrheqjen e investitorėve.

Ai vlerėsoi se deri nė fund tė vitit 2007, nxjerrja e linjitit duhet tė marrė pėrmasa komerciale. Kosova ka njė bazė mjaft tė mirė ligjore pėr funksionimin e ekonomisė sė tregut, qė garantohet nga zyrat e pavarura rregullative. Nė Kosovė gjithashtu ėshtė aplikuar njė program i suksesshėm i privatizimit", tha Ruecker.

Ndėrsa kreu i qeverisė sė vendit, Agim Ēeku, tha se beson fuqimisht qė Kosova mund tė jetė njė vend shumė atraktiv pėr investimet e huaja nė tė ardhmen nė shumė sfera, por energjia ėshtė elementi kryesor i rritjes ekonomike nė tė ardhmen.

Kreu i ekzekutivit kosovar tha se vendi ka mundėsi pėr rritje ekonomike prej 4.5 deri 5 pėr qind nė vit dhe e vetmja mėnyrė e arsyeshme pėr tė arritur kėtė ėshtė duke i rritur investimet, duke i rritur ato nė mėnyrė tė dukshme dhe tė rėndėsisė sė lartė dhe nė mėnyrė permanente.

Ēeku tha se institucionet e Kosovės janė tė pėrkushtuara pėr pėrpilimin e njė strategjie tė qėndrueshme ekonomike dhe fiskale, dhe si mė tepėr njė strategji, e cila ėshtė duke u menaxhuar brenda njė kornize afatmesme tė shpenzimeve.

"Ekonomia e Kosovės ka nevojė pėr 100-150 milionė euro shtesė nė vit pėr njė periudhė shumėvjeēare. Ne shohim participimin e sektorit privat tė jashtėm si njė element tė rėndėsishėm nė zhvillimin e ekonomisė vendore", tha Ēeku.

Ndėrkaq ministri i Energjisė dhe Minierave, Ethem Ēeku, tha se Kosova ka nevojė pėr investitorė qė investojnė, sidomos nė sektorin e energjisė. Ēeku tha se pėrmes realizimit tė kėtij projekti, Kosova do t'i zgjidhė shumė sfida dhe probleme tė energjisė nė periudha afatshkurta.

Shefi i USAID, Michael Farbman, edhe pse tha se makroekonomia nė Kosovė viteve tė fundit ėshtė stabilizuar dhe institucionet e menaxhimit ekonomik janė pėrforcuar nė masė tė madhe, problem, sipas tij, ende mbetet fakti se Kosova ėshtė kapur nė kurthin e rritjes sė ulėt tė zhvillimit ekonomik.

Sipas Farbman, pėr tė dalė nga ky kurth dhe pėr tė siguruar njė nivel mė tė lartė tė rritjes dhe sigurisė ekonomike qė, sipas tij, ėshtė ēelės pėr mirėqenien e qytetarėve, Kosovės i duhet rritja e investimeve nė sektorė tė caktuar strategjikė tė ekonomisė.

"Institucionet e mėdha financiare ndėrkombėtare dhe donatorėt, siē ėshtė edhe USAID-i, e shohin tė qartė se e vetmja qasje e mundshme pėr zhvillimin e Kosovės ėshtė hapja e burimeve tė konsiderueshme tė energjisė dhe vetė tregut tė saj", tha ai.

Shefi i misionit tė Bankės Botėrore nė Prishtinė, Kanthar Shankar, tha se zhvillimi ekonomik ėshtė shumė i rėndėsishėm sidomos pėr sfidat me tė cilat pėrballet Kosova, siē janė krijimi i vendeve tė punės dhe zvogėlimi i varfėrisė. "Edhe ne mendojmė se sektori energjetik do tė ndihmojė shumė zhvillimin ekonomik tė Kosovės", tha Shankar.

Banka Botėrore, sipas Shankar-it, pėrveē kėshillave teknike, ajo tash aktivitetin e vet nė sektorin e energjisė do ta vazhdojė me njė financim tė ri prej 8.1 milionė eurosh, qė ka tė bėjė pėr financimin e projektit tė asistencės teknike pėr minierat e linjitit.

Ndryshe, Ministria e Energjisė dhe Minierave ėshtė sponsoruese e Strategjisė pėr zhvillimin energjetik nė vend. Nė kėtė strategji pėrfshihet ndėrtimi i kapaciteteve tė reja, riparimi i kapaciteteve ekzistuese si dhe hapja e mihjes se re tė linjitit nė Sibofc, projekte tė cilat parashihen tė arrijnė investime prej 2.8 miliardė eurosh.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail