Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosumi jep dorėheqjen, Agim Ēeku kandidohet pėr postin


Prishtinė, 1 mars 2006 - Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, partia e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, propozoi sonte zyrtarisht komandantin e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, gjeneralin Agim Ēeku, kandidatin e vetėm pėr kryeministėr tė vendit. Ernest Luma, zėdhėnėsi i kėsaj partie, partnere e koalicionit qeveritar tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, i tha Zėrit tė Amerikės, se kjo parti ka pėrshėndetur dorėheqjen e zotit Kosumi, duke e konsideruar akt tė lartė moral ndėrkohė qė ka mbėshtetur anėtarėt e kabinetit nga kjo parti dhe zyrtarė tė tjerė tė saj nė qeveri.

Sipas marrėveshjes midis partnerėve tė koalicionit qeveritar, LDK-AAK, posti i kryeministrit i takon Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Parlamenti i Kosovės do tė duhet tė votojė kryeministrin e ri dhe kabinetin e tij. Nėnkryetari i Lidhjes Demokratike, Eqrem Kryeziu, konfirmoi sot se Kryesia e kėsaj partie ka marrė njė vendim tė vėshtirė. Sipas zotit Kryeziu, marrja e njė vendimi tė tillė ka qenė pasojė e njė debati tė rėndė pėr tė gjithė.

Po sipas zotit Kryeziu, LDK-ja ka kontaktuar me zotin Daci para mbledhjes sė sotme, dhe po sipas tij, zoti Daci ka thėnė se ēdo vendim tė partisė dhe tė kryesisė, do ta respektojė. Kryenegociatori i bisedimeve pėr statusin, Marti Ahtisari, i cili filloi sot njė vizitė tre-ditore nė Prishtinė, tha se nuk pret zhvillime negative.

“Ēdo shtėpi ka rregullat e veta. Nuk do tė komentoj pėr kėtė, varet nga qeveria dhe udhėheqėsit politik sesi e organizojnė veten. Siē thashė, pres qė do tė vazhdojmė me njė shpejtėsi mė tė madhe kėtė proces. Nuk pres tė ketė ndonjė ndikim negativ nė kėtė proces qė po e drejtojmė nga Vjena”, tha ai.

Kryeadministratori Jessen Petersen ftoi kryeministrin e ardhshėm qė tė pėrshpejtojė plotėsimin e standardeve tė vėna nga bashkėsia ndėrkombėtare ndėrkohė qė pohoi se ka marrė kėrkesėn e Lidhjes Demokratike pėr emėrimin e Kolė Berishės, si kryetar tė ri tė parlamentit. Presidenti Fatmir Sejdiu, theksoi se do tė bėjė konsultime me partnerėt e koalicionit qeveritar lidhur me hapat e mėtejshėm.

Kryetari i Partisė Demokratike Hashim Thaēi, theksoi se puna bazohet nė institucione dhe jo nė individė. Kryetari i partisė Ora, Veton Surroi, tha se kėto ndryshime duhet tė kishin ndodhur mė herėt.

Parlamenti i Kosovės do tė duhet tė votojė pėr njė qeveri tė re dhe njė kryetar tė ri tė parlamentit, por nė raste tė tilla, negociatat dhe vendimet paraprake merren nė fakt, mė parė, nė takime dy-palėshe ose disa palėshe, brenda partive pėrkatėse dhe midis partnerėve tė koalicionit qeveritar, Lidhjes Demokratike dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

ECIKS / VoA (Linda Karadaku Ndou)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail