Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Termocentral me Gaz?!


Sipas kryetarit tė AKR-sė, Behxhet Pacolli, nga kriza energjetike mund tė dilet pėr 6 deri 9 muaj. Ai ėshtė shprehur i gatshėm qė ta ndėrtojė njė termocentral me gaz brenda 18 muajve. MEM-i nuk ia ka lejuar njė gjė tė tillė. Po mundohet ta ndėrtojė nė kufi tė Kosovės.

Prishtinė,26 shkurt 2007 — Kryetari i Aleancės pėr Kosovėn e Re (AKR), Behxhet Pacolli, ėshtė shprehur i pakėnaqur me gjendjen e keqe tė energjisė elektrike, e cila, sipas tij, ende nuk ėshtė nė rrugė tė mirė pėr t'u pėrmirėsuar. Ai vlerėsoi se me njė menaxhim tė mirė, brenda njė viti do tė tejkalohet kjo krizė energjetike.

"Unė jam kundėr mėnyrės se si ėshtė punuar deri tani. Problemi i energjisė elektrike mund tė stabilizohet pėr njė periudhė prej gjashtė deri nė nėntė muaj e jo pėr gjashtė vjet. Popullata e Kosovės nuk e di se nė ēfarė kushtesh do tė ndėrtohet termocentrali. AKR-ja do t'i kundėrvihet ēdo vendimi qė nuk ėshtė transparent dhe qė ėshtė nė kundėrshtim me interesin e kosovarėve", shtoi ai.

Pacolli ka kėrkuar nga ekzekutivi i vendit qė tė sqarojė pėr mėnyrėn e tenderimit tė ndėrtimit tė termocentralit Kosova C, nė tė cilin do tė investohet njė shumė e madhe parash.

"Qeveria e Kosovės tė dalė me njė dokument ku pėrshkruhet nė mėnyrė tė saktė se me ēfarė kriteresh i kanė zgjedhur katėr kompanitė, njė prej tė cilave do tė jetė fituese e tenderit pėr ndėrtimin e termocentralit tė ri nė Kosovė. Duhet tė precizohet mė shumė sesa qė thuhet pėr njė kompani qė ėshtė amerikano-ēekosllovake apo firmė e madhe", ka deklaruar ai, teksa ka kėrkuar nga kjo qeveri tė jetė mė transparente gjatė kėtyre tenderimeve.

Ndėrsa anėtari tjetėr i kryesisė sė kėsaj partie Driton Tali, ka thėnė se nuk ėshtė kompetencė e Qeverisė qė ajo tė merret me privatizimin e kompanive publike.

"Ēka derisa tė ndėrtohet termocentrali. Nuk ėshtė qartėsuar ende se kush ka tė drejtė ta bėjė kėtė privatizim, duke pas parasysh Rezolutėn 1244, ku thuhet qartė se me pronėn publike menaxhon AKM-ja.

Nuk ėshtė kompetencė e Qeverisė qė tė merret me kėtė problem pėr momentin", tha Tali.

Ai ėshtė shprehur se partia e tyre ėshtė duke pėrgatitur njė projekt pėr ndėrtimin e njė termocentrali me gaz, i cili nuk do ta ndotė ajrin. "AKR-ja po pėrgatit njė projekt tė tillė qė ka koston mbi 2 miliardė dollarė pėr gazifikim dhe centrali termik prej 630 megavatesh ka koston deri nė 700 milionė dollarė. Ky termocentral nuk do tė ndotė ajrin. Ne mendojmė qė pėr t'i ikur ndotjes tė investojmė nė atė qė e kemi pėr tė prodhuar rrymė", ka shtuar ai. Ndėrsa vetė kryetari Pacolli ka deklaruar se ėshtė i gatshėm qė ta ndėrtojė njė termocentral tė tillė, i cili ka thėnė se ky investim nuk i ėshtė lejuar nga Ministria e Energjetikės dhe Minierave (MEM).

"Do tė mundohem tė ndėrtojė njė termocentral tė tillė diku nė kufi tė Kosovės brenda 18 muajve, nėse nuk mė lejojnė ta ndėrtoj brenda nė Kosovė. Kam biseduar me Ministrinė e Energjetikės dhe mė kanė thėnė se nuk lejohen investime tė tilla", ka thėnė Pacolli.

Por, edhe anėtarėt e partive tė tjera opozitare shprehen se Qeveria ėshtė duke punuar vetėm nė njė alternativė. Sipas Bajrush Xhemajlit nga Partia Demokratike e Kosovės (PDK), Pacolli apo kushdo tjetėr qė ėshtė i gatshėm. Qė ėshtė nė gjendje tė bėjė njė investim tė tillė, Qeveria duhet ta marrė nė shqyrtim dhe tė dalė nė pėrfundim se a do tė ishte ai projekt i mirė apo jo. "Parimisht Qeveria ėshtė e obliguar qė tė gjitha idetė t'i marrė nė shqyrtim, edhe pse deri tash nuk i ka marrė. Por kėtė propozim Qeveria duhet ta marrė nė shqyrtim. Unė nuk i di parametrat e kėtij projekti, por si termocentral me gaz ėshtė mė i mirė pėr ambientin. Por, e pėrsėris se Qeveria duhet tė marrė parasysh kėtė projekt, sepse kjo qeveri pa marrė parasysh ēka flet ajo ėshtė duke punuar vetėm nė njė alternativė", ka thėnė Bajrush Xhemajli.

Zyrtarė nga Qeveria e Kosovės nuk janė shprehur tė gatshėm t'i komentojnė deklaratat e Pacollit lidhur me ndėrtimin e kėtij termocentrali. Sipas zėvendėsministrit tė Energjisė dhe Minierave, Agron Dida, nė dokumentin e hartuar nė vitin 2005 pėr strategjinė energjetike, nuk parashihen projekte tė tilla afatgjata. "Kėto projekte janė projekte madhore, qoftė me implikime ekonomike, qoftė politike. Nė vitin 2005 ne e kemi punuar projektin pėr ndėrtimin e kapaciteteve tė reja. Nė kėtė dokument nuk parashihen investime tė tilla. Ky dokument parasheh furnizimin afatshkurtėr, afatmesėm dhe strategjinė energjetike E", tha Dida pėr Express.

Ndėrkaq, Driton Tali ka folur pėr mundėsinė e dėshtimit tė Qeverisė nė kėto projekte qė i ka nisur rreth tenderimeve tė privatizimit tė ndėrmarrjeve publike.

"Kėtu del se ėshtė interes i tyre politik qė merren me kėto probleme dhe jo me menaxhimin organizativ dhe teknik, kompetencat, qė tashmė i kanė fituar. Nuk tregojnė sa paguhen drejtorėt. Si u bė qė pėrdorin aq shumė benzinė dhe sa herė qė i pyesim, ata pėrdorin pronėn publike pėr interesa personale", shtoi ai.

Ai ka thėnė se duhet t'i bėhet Qeverisė me dije se nuk ka hapėsirė pėr justifikime pas dėshtimit tė kėtyre projekteve. Sipas tij, disa nga organizatat botėrore kohė mė parė i kanė bėrė me dije Qeverisė se pronat publike, sipas Rezolutės 1244 duhet tė menaxhohen nga Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM)."Nė momentin kur kjo do tė dėshtojė, ata do tė na tregojnė se nuk kanė pasur kompetenca dhe se nuk i ka lėnė Banka Botėrore qė ka reaguar sė bashku me FMN-nė, duke ua tėrhequr vėrejtjen se me pronėn publike menaxhon AKM-ja. Ne e dimė qė nė momentin kur do tė ndryshojė Rezoluta 1244, duhet tė mbahen zgjedhjet, pra edhe ashtu Qeveria nuk ka mandat legjitim qė tė merret me njė problem qė zgjat mė shumė se kompetencat e tyre nė aspektin kohor", ka shtuar Tali.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail