Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Sot filloi punėn qeveria e re e Kosovės


Prishtinė, 6 dhjetor 2004 - Qeveria e re e Kosovės, e udhėhequr nga Ramush Haradinaj, sot edhe zyrtarisht filloi punėn. Nė njė cermoni rasti kryeministri i deritashėm Bajram Rexhepi ia dorėzoi postin kryeministrit tė ri Haradinaj.

Duke folur nė njė konferencė shtypi pas ceremonisė Rexhepi i ka falenderuar tė gjithė kosovarėt pa dallime partiake pėr siē tha ai mbėshtetjen qė mė kanė dhėnė gjatė kohės kur isha kryeministėr. Ai tha se gjatė mandatit trevjeēar ėshtė pėrpjekur qė tė krijojė njė qeverisje tė efektshme dhe tė ndershme, por tha Rexhepi shumė herė nuk e kam pasur pėrkrahjen e nevojshme. Kryeministri i parė i Kosovės i pranuar ndėrkombėtarisht tha se po largohej nga posti me ndjenja tė pėrziera. "Mbi tė gjitha jam pėrpjekur qė tė heq pengesat e shumta nė komunikim e tė tejkaloj barrierat jo tė pakėta pėrēarėse. Qė nė mėnyrė dinjitoze t'iu pėrfaqėsojė karshi botės e tė hapė rrugė tė reja tė komunikimit me bashkėsinė ndėrkombėtare nė mėnyrė qė tė fitohen miq e pėrkrahje nė favor tė zgjidhjes sė shpejtė e tė drejtė tė statusit tė Kosovės" - theksoi Rexhepi. Kryeministri i ri Ramush Hardinaj ndėrkaq e ka vlerėsuar tė suksesshme punėn qė ka bėrė qeveria Rexhepi. Ai tha se Qeveria e re do tė vazhdojė punėn aty ku ka mbetur. "Do tė vazhdojmė me agjendėn e standardeve pėr Kosovėn do tė arrijmė suksesshėm nė maj. Do tė punojmė me pėrkushtim pėr zhvillimin e gjithmbarshėm tė Kosovės" tha Haradinaj. Ai ndėrkaq nuk deshi tė komentojė fare deklaratat dhe akuzat qė po i bėhėn atij nga Beogradi, akuza kėto qė kanė tė bėjnė mė rolin e tij gjatė luftės nė Kosovė. "Kemi shumė punė nė Kosovė dhe energjitė tona, kohėn tonė potencialin qė e kemi do ta orientojmė nė punėn qė na pret kėtu" tha ai.

Ramush Haradinaj u zgjodh kryeministėr nga Kuvendi tė premten. Ai erdhi nė kėtė post pas njė marrėveshjeje pėr koalicion qė u arrit ndėrmjet Lidhjes Demokratike dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės nė bazė tė rezultatit tė zgjedhjeve tė 23 tetorit.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail