Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kryeministri Rexhepi nė Dublin


Dublin, 08 prill 2004 - Kryeministri i Kosovės, dr. Bajram Rexhepi arriti parmbrėmė nė Dublin, nė konferencėn ministrore tė shteteve anėtare tė Bashkimit Evrpian dhe tė vendeve kandidate pėr integrim.

Dje nė kėtė konferencė, tė udhėhequr nga Ministri pėr Evropė i Irlandės z. Dick Roche dhe Kryetari i Parlamentit Evropian z. Pat Cox, pjesėmarrėsit kryesisht diskutuan pėr focimin e komunikimit ndėrmjet institucioneve tė Bashkimit Evropian, shteteve kandidate pėr integrim dhe qytetatėve tė atyre shteteve.

Ministri Roche, ndėr tė tjera, ritheksoi pėrkushtimin e Irlandės si kryesuese e radhės sė BE-sė, pėr afrimin sa mė tė madh tė Ballkanit Perėndimor dhe Bashkimit Evropian. Ai vuri nė pah se shenjė e kėtij pėrkushtimi ėshtė edhe konferenca e sotme dhe mbledhja e tė gjitha shteteve tė Ballkanit Perėndimor pėr tė reflektuar bashkarisht nė ēėshtjet e sė ardhmes sė BE-sė.

Kryeministri Rexhepi shprehu falėndėrimin pėr ftesėn drejtuar pėrfaqėsuesve tė Kosovės si njė mėnyrė pėr tė forcuar komunikimin ndėrmjet strukturave tė BE-sė e shteteve anėtare dhe tė vendeve si Kosova. Kryeministri Rexhepi gjithashtu prezentoi punėn e bėrė deri mė tani nė drejtim tė pėrgatitjes sė Kosovės pėr integrim nė BE dhe ndihmėn e mėtejmė qė nevojitet nė kėtė drejtim. Gjatė orėve tė pasditės Kryeministri do tė ketė njė varg takimesh me ministra tė shteteve tė ndryshme evropiane, pėrfshirė atė tė Mbretėrisė sė Bashkuar, Turqisė, Greqisė etj. ndėrsa nesėr mbėrrinė nė Prishtinė.

Kryeministri Rexhepi arriti nė Dublin nga Tokyo, ku me ftesė tė Qeverisė sė Japonisė morri pjesė nė takimin pėr konsolidimin e paqes dhe zhvillimin ekonomik tė Ballkanit Perėndimor.

ECIKS / Zyra e Kryeministrit pėr Informim Publik
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail