Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Marrėveshja Microsoft - UNDP - shans i mirė pėr Kosovėn


Prishtinė, 27 janar 2004 - Pas marrėveshjes nė mes tė Microsoft-it dhe UNDP-sė nė Davos, Robert Piper, pėrfaqėsuesi i pėrhershėm i UNDP-sė nė Kosovė, ka thėnė se kjo ėshtė njė shans i mirė pėr Kosovėn, nė krijimin e vendeve tė reja tė punės dhe ka shtuar se “Kjo marrėveshje ėshtė njė shans i jashtėzakonshėm pėr Kosovėn, qė tė pėrfitojė nga ky partneritet unik nė mes tė UNDP-sė dhe Microsoft-it. Kosovės urgjentisht i duhen vende tė reja pune dhe biznese qė do t’i pėrgjigjen mundėsive tė tregut nė shekullin XXI”.

IT industria gjithsesi ėshtė njė pjesė e re e potencialit tė krijimit tė vendeve tė punės nė Kosovė qė duhet tė ndiqet nė mėnyrė agresive”, ka thėnė Piper.

UNDP-ja nė Kosovė ka dy IT projekte: SKIT dhe SPEAK tė cilat i japin pėrkrahje qeverisjes nė Kosovė, ndėrkohė qė Kosova ka pėrfunduar me projektin e E-qeverisja.

Kėto projekte mbulojnė dy nivele tė qeverisjes nė Kosovė.

SPEAK ėshtė duke u ndėrtuar mbi nisma tė ndryshme nė pėrkrahje tė Kuvendit tė Kosovės. Projekti ėshtė duke pėrfituar nga kapacitetet tashmė tė instaluara tė projekteve tė tjera tė UNDP nė Kosovė, sikurse projekti ‘e-qeverisja’. Kjo pėrfshinė Zbatimin e Teknologjive Informative Komunikuese nė procedurat e administrimit publik pėr tė pėrmirėsuar efikasitetin dhe llogaridhėnien.

Projekti SKIT ka marrė inisiative duke pėrdorur teknologjinė informative qė ta mbėshtesė zhvillimin dhe punėsimin.

Mė saktėsisht, projekti SKIT plotėson: mungesėn e infrastrukturės sė IT-sė pėr qeveritė komunale; mungesėn e inputit nga popullatat rurale dhe tė largėta nė nivel komunal; dhe, mungesėn e planifikimit dhe tė nismave pėr pėrkrahje tė punėsimit tė qėndrueshėm.

Objektivi i pėrgjithshėm i projektit ėshtė qė tė forcohet procesi i demokratizimit dhe decentralizimit nė Kosovė, nėpėrmjet pėrkrahjes pėr qeverisjen komunale dhe aftėsimeve nė TI.

UNDP ėshtė rrjet global pėr zhvillim, qė avokon pėr ndryshime dhe lidh vendet me njohuri, eksperiencė dhe resurse pėr t’i ndihmuar njerėzit qė tė ndėrtojnė njė jetė mė tė mirė. UNDP ekziston nė 166 vende, dhe mėton qė bashkė me vendorėt tė gjej dhe ofroj pėrgjigje ndaj sfidave zhvillimore globale e vendore. Nė Kosovė, UNDP synon forcimin e besimit tė ndėrsjellė mes njerėzve. Kjo arrihet pėrmes realizimit tė programeve, qė merren me ēėshtje tė sigurisė, ligjit, hapjen e vendeve tė reja tė punės, programeve qė ndihmojnė pakicat dhe tė kthyerit, si dhe me programet qė synojnė forcimin e institucioneve vendore nė nivel qėndror, komunal dhe nė nivel komunitetesh.

ECIKS / BlueSkyLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail